صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۹ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

لاوروف: حمله کیمیاوی سوریه با کمک سازمان اطلاعات خارجی به نمایش گذاشته شد

لاوروف: حمله کیمیاوی سوریه با  کمک سازمان اطلاعات خارجی به نمایش گذاشته شد

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفته است که حمله کیمیاوی در سوریه جعلی است و با کمک یک سازمان اطلاعاتی خارجی به اجرا گذاشته شده است.
روز جمعه، ٢٤ حمل(١٣ اپریل)، سرگئی لاوروف گفت که کارشناسان روسی که از شهر دوما بازدید کردهاند هیچ اثری از مواد کیمیاوی در این شهر نیافتهاند. آقای لاروف گفته است که نتیجهگیری کارشناسان "دلیلی انکار ناپذیر بر آن است که حمله گزارش شده از دوما کاملا نمایشی و جعلی بوده است."
وزیر خارجه روسیه با اشاره به حمله نظامی ائتلاف به رهبری آمریکا به عراق در سال ٢٠٠٣ و حمله ائتلاف بینالمللی به لیبیا در  سال ۱۲-۲۰۱۱ گفته است که «خدا نکند که در پی تجربههای لیبی وعراق، اقدام ماجراجویانه دیگری در سوریه در جریان باشد.»
پیش از حمله به عراق، مقامات آمریکایی دولت آن کشور را به پنهانکاری در ساخت تسلیحات کیمیاوی متهم کردند و در سال ۲۰۱۱ نیز پس از آنکه رهبر وقت لیبیا تهدید کرد که با اعزام ارتش، شهروندان معترض را سرکوب خواهد کرد، شماری از کشورهای جهان به عملیات نظامی در آن کشور دست زدند.
وزیر خارجه روسیه هشدار داده است که حتی کوچکترین اشتباه محاسبه در سوریه میتواند موج جدیدی از آوارگان را به راه اندازد و افزوده است که «تعیین ضربالاجل و تهدید به گفتگو به یافتن راهی برای حل بحران کمک نمیکند.» با انتشار گزارشهای حاکی از حمله کیمیاوی در دوما در روز شنبه هفته گذشته، مقامات غربی خواستار اقدامات تنبیهی علیه حکومت بشار اسد شدند و به خصوص دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، از حمله موشکی به مراکز دولتی آن کشور سخن گفت.
حمله کیمیاوی در دوما که به گفته سازمان بهداشت جهانی به کشته شدن تا ۷۰ نفر و آسیب دیدن حدود ۵۰۰ نفر منجر شد واکنش تند و ابراز انزجار تند بسیاری از کشورهای جهان را در پی آورد اما دولتهای سوریه، روسیه و ایران وقوع این حمله را انکار کرده یا نیروهای مخالف را به ارتکاب آن متهم ساختهاند. ایران و روسیه متحدان دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، در جنگ داخلی آن کشور هستند.
به گفته سرگئی لاروف، در حال حاضر مقامات ارشد آمریکا و روسیه از طریق کانالهای ارتباطی با یکدیگر در تماس هستند. وی در مورد این کانالهای ارتباطی توضیح داد که «اینها برای گفتگوهای مرتب بین رئیسان جمهوری دو کشور و ارتباط مستمر بین نهادهای نظامی است و این کانالها در حال حاضر فعال هستند و مورد استفاده قرار دارند.»
علاوه بر آمریکا، دولتهای بریتانیا و فرانسه نیز برای همکاری در اقدام تنبیهی علیه سوریه اعلام آمادگی کردهاند. روزپنجشنبه ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، در جلسه هیئت دولت برای مشورت در مورد حمله کیمیاوی در دوما شرکت کرد و در پی آن اعلام شد که اعضای هیئت دولت لزوم عملیات علیه سوریه را تایید کردهاند. براساس این گزارش، دولت بریتانیا معتقد است که «به احتمال زیاد» نیروهای بشار اسد مسئول حمله کیمیاوی به منطقه دوما بودهاند و اعضای دولت تاکید دارند که چنین اقدامی نباید بدون مجازات بماند.