صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۹ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

دبیرکل سازمان ملل: سوریه عرصه جنگ نیابتی است

دبیرکل سازمان ملل: سوریه عرصه جنگ نیابتی است

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در جلسه شورای امنیت این سازمان در باره حمله هوایی آمریکا، بریتانیا و فرانسه به اهدافی در خاک سوریه، گفت که سوریه عرصه جنگ نیابتی شده است.
جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد، شب گذشته به درخواست روسیه در باره حمله هوایی آمریکا با همراهی بریتانیا و فرانسه، برگزار شد.  دبیر کل سازمان ملل در این جلسه گفت: "کشورها باید مطابق منشور ملل متحد و حقوق بین الملل رفتار کنند." او افزود که گزارشهای اخیر حمله کیمیاوی در دوما مستلزم بررسی جامع و مستقل است و تیم منع تسلیحات کیمیاوی در سوریه است و از آنها حمایت میکنم. او گفت که سوریه عرصه چند جنگ نیابتی است و شاهد نقض سیستماتیک منشور ملل متحد و حقوق بین الملل هستیم.  آقای گوترش سوریه را مهمترین تهدید برای صلح و ثبات جهانی دانست.
دبیرکل سازمان ملل متحد از اعضای شورای امنیت سازمان ملل خواست که خویشتنداری نشان دهند و از کارهای که وضعیت را از کنترل خارج میکند، خودداری کنند.
اما جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد با تنشهای لفظی شدید بین نمایندههای آمریکا و روسیه همراه بود. نماینده روسیه در سازمان ملل گفت که روسیه هر کار ممکنی را انجام داد تا آمریکا و متحدانش را از حمله منصرف کند تا وضعیت از کنترل خارج نشود.
نماینده روسیه این موضع را تکرار کرد که دستگاههای اطلاعاتی خارجی حمله کیمیاوی نمایشی را در دوما اجرا کردند و تأکید کرد  کارشناسان آنها هیچ نشانهای از حمله کیمیاوی در دوما پیدا نکردهاند و ساکنان منطقه نیز نشانهای ندیدند.
او گفت، وقت آن رسیده است که آمریکا بفهمد استفاده از زور در عرصه بین المللی باید مطابق منشور ملل متحد باشد.» او سیاست آمریکا را «استعمار نو» خواند.
اما نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل در پاسخ به حملات لفظی نماینده روسیه، نماینده روسیه را به انتشار اطلاعات غلط و تقلا برای حمایت از بشار اسد متهم کرده و گفت با وجود توافق جامعه بین الملل برای منع استفاده از تسلیحات کیمیاوی، روسیه میخواهد در این مسیر کارشکنی کند.
نیکی هیلی گفت حملات آمریکا، بریتانیا و فرانسه نه برای تلافی بوده، نه برای تنبیه و نه برای نمایش قدرت یا فرستادن پیغام، بلکه برای نابودی توانایی نیروهای سوری در استفاده از تسلیحات کیمیاوی بوده است. او تأکید کرد که با این حمله، تسلیحات کیمیاوی سوریه فلج شده است.
نماینده فرانسه در جلسه شورای امنیت گفت، کسانی که در مسئولیت بشار اسد در حمله کیمیاوی دوما تردید دارند میتوانند به شواهد منتشرشده مراجعه کنند. او هم وتوی روسیه در موارد قبلی علیه سوریه را «کارشکنی» خواند.
اما نماینده قزاقستان در سازمان ملل گفت که هیچ اقدامی استفاده از زور را بدون تایید شورای امنیت توجیه نمیکند. او گفت اعضای شورای امنیت باید پیش از هر کشور دیگری به منشور ملل متحد پایبند باشند. او هشدار داد که با شروع «جنگ سرد جدید» خطرات بسیاری در عرصه بین المللی وجود دارد.
آمریکا با همراهی بریتانیا و فرانسه بامداد روز شنبه به اهدافی در خاک سوریه حمله کردند. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که آنها به اهدافی حمله کردهاند که با قابلیتهای تسلیحاتی کیمیاوی دولت سوریه مرتبط بوده است.
این حمله با واکنشهای متعدد بینالمللی مواجه شد. متحدان بشار اسد رئیس جمهور سوریه این حمله را محکوم کردند، اما متحدان آمریکا و فرانسه و بریتانیا، از این حمله حمایت کردند.