صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۱ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رهبران دو کوریا باز هم دیدار کردند

رهبران دو کوریا باز هم دیدار کردند

کوریای جنوبی میگوید مون جائه -این، رییس جمهوری این کشور دیروزشنبه 5 جوزا به مدت دو ساعت با کیم جونگ- اون همتای کوریای شمالی خود در نقطه مرزی پانمونجوم دیدار کرد. این دومین دیدار رهبران دو کوریا است اما هنوز جزئیاتی از آن منتشر نشده است.
یک ماه قبل نیز کیم جونگ- اون با پای پیاده از مرز دو کوریا و خط آتشبس دو کشور عبور کرد تا در خاک کوریای جنوبی با مون جائه-این دیدار کند.
به گزارش بی بی سی، کیم جونگ- اون نخستین رهبر کوریای شمالی است که از زمان توقف خصومت ها در جنگ کوریا در سال ۱۹۵۳، پا به کوریای جنوبی گذاشت. دو کشور هنوز پیمان صلح امضا نکردهاند و در حال آتشبس هستند.
در سالهای ۲۰۰۰ و ۲۰۰۷ میلادی، رهبر وقت کوریای شمالی با روسای جمهوری وقت کوریای جنوبی ملاقات کرد اما این ملاقات در پیونگ یانگ، پایتخت کوریای شمالی انجام شد.
ملاقات چهار هفته قبل رهبران دو کوریا قرار بود راه را برای دیدار ماه آینده رهبر کوریای شمالی و رییس جمهوری آمریکا در سنگاپور باز کند اما دونالد ترامپ این دیدار را لغو کرد.
پیش از اعلام ملاقات دیروز رهبران دو کوریا، گفته شده بود که امیدهای مربوط به دیدار دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا و کیم جونگ - اون، رهبر کوریای شمالی بار دیگر رنگ گرفته است.
آقای ترامپ که همین دو روز پیش به ناگهان برنامه این دیدار را به هم زد، حالا در یک توییت گفته است طرفین «گفتگوهای بسیار سازندهای» داشتهاند و ملاقاتی که برای ماه آینده در سنگاپور برنامهریزی شده بود، ممکن است انجام شود.
پس از اظهارات خصومتآمیز پیونگ یانگ و اکراه برخی از مقامهای کوریای شمالی، دونالد ترامپ گفت که با کیم جونگ-اون دیدار نخواهد کرد.
اما به دنبال یک پیام مسالمتجویانه کوریای شمالی، لحن آقای ترامپ مثبتتر شده است.
کوریای جنوبی در واکنش به توییت دونالد ترامپ گفته از اینکه «جرقه گفتگوها زده شده»، خوشحال است.