صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۱ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

دو فلسطینی در مرز غزه کشته شدند

دو فلسطینی در مرز غزه کشته شدند

مقامات اسرائیلی در غزه میگویند زمانی که تانکهای اسرائیلی در جنوب غزه به مواضع گروههای مسلح فلسطینی آتش گشودند، دو فلسطینی کشته شدند. این حادثه در نزدیکی شهر رفح رخ داد.
ارتش اسرائیل گفت بعد از اینکه سربازان متوجه یک وسیله انفجاری نزدیک مرز شدند تانک شروع به شلیک کرد.
به گزارش بی بی سی، همچنین شنبه شب (۲۶ می) ، نیروی هوایی اسرائیل یکسری حملات هوایی بر مواضع حماس در جنوب غزه انجام داد.
این حمله هوایی در پاسخ به حمله کوچکی بود که فلسطینیها در مرز انجام دادند. آنها سپس به غزه بازگشتند.
تنش بین اسرائیل و فلسطین در مرز غزه از ماه مارچ شدت یافته است؛ بیش از صدها نفر معترض فلسطینی در این خشونتهای کشته شدند.
آنها خواهان حق برگشت به سرزمینهایی هستند که با تاسیس اسرائیل در سال ۱۹۴۸ از دست دادهاند.
تظاهرات خشونتبار
تظاهرات اخیر فلسطینیان که منجر به کشته شدن تعداد زیادی شد از چندین هفته پیش با راهپیمایی به سوی مرز اسرائیل آغاز و هدف آن بازگشت مسالمت آمیز فلسطینیان به محل سکونت آنان تا قبل از ایجاد کشور اسرائیل اعلام شده بود؛ آغازگر این حرکت اعتراضی تصمیم ایالات متحده به انتقال سفارتخانه خود به بیتالمقدس و در نتیجه، شناسایی این شهر به عنوان پایتخت اسرائیل بود. فلسطینیان طرفدار ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل هم گفتهاند که پس از تشکیل کشور فلسطینی، در نظر دارند بیتالمقدس را پایتخت آن قرار دهند.
تظاهرکنندگان فلسطینی با تجمع در کنار مرز با اسرائیل، به راهپیمایی و سنگپرانی به سوی نیروهای اسرائیلی دست زدند و نظامیان اسرائیلی نیز علاوه بر استفاده از گاز اشکآور، به سوی تظاهرکنندگان تیراندازی کردند. به گفته منابع فلسطینی، بیش از یکصد تن در اثر تیراندازی ارتش اسرائیل کشته و چند صد تن دیگر زخمی شدهاند.
اسرائیل از نحوه مقابله با تظاهرکنندگان فلسطنی در مرز غزه دفاع کرد و گفته است که نفرات ارتش این کشور بدون توسل به زور، توانایی آن را نداشتند که از عبور صدها هزار تن از فلسطینیان از مرز جلوگیری کنند. مقامات اسرائیل گفتهاند که سربازان مرزی این کشور تنها در شرایط خاص به تیراندازی به سوی تظاهرکنندگان مبادرت کردند و کوشیدند که پاهای آنان را هدف قرار دهند.
آنان متقابلا گروه حماس را که اداره امور نوار غزه را برعهده دارد متهم کردهاند که با تشویق مردم به حرکت به سوی مرز و اعزام نوجوانان و کودکان، مسئول قتل آنان بوده است. با اینهمه، بسیاری از کشورهای جهان نحوه برخورد اسرائیل با تظاهرکنندگان فلسطینی را مورد انتقاد قرار داده و آن کشور را به کاربرد غیرمتناسب خشونت متهم کردهاند.