صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۱ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اراده محکم کیم جونگ- اون برای دیدار با دونالد ترامپ

اراده محکم کیم جونگ- اون  برای دیدار با دونالد ترامپ

 مون جائه -این، رئیس جمهوری کوریای جنوبی، میگوید که کیم جونگ- اون، رهبر کوریای شمالی، خواهان غیراتمی شدن شبه جزیره کوریا است اما تاکید کرده است که رهبر کوریای شمالی مطمئن نیست که آیا آمریکا ثبات دولتش را تضمین می کند یا نه.
اظهارات رئیس جمهوری کوریای جنوبی در پی دیدار غیرمنتظره رهبران دو کوریا رخ داد.
همزمان خبرگزاری رسمی کوریای شمالی از "اراده محکم" کیم جونگ- اون مبنی بر برگزاری نشست سران کوریای شمالی و آمریکا خبر داده است. خبرگزاری کی سی ان ای کوریای شمالی همچنین می گوید که رهبران دو کشور همچنین توافق کرده اند که «مکررا» دیدار کنند.
روز شنبه اعلام شد که مون جائه -این، رییس جمهوری کوریای جنوبی به مدت دو ساعت با کیم جونگ- اون همتای کوریای شمالی خود در نقطه مرزی پانمونجوم دیدار کرده است. دیدار شنبه ۲۶ می (۵ جوزا)، دومین دیدار رهبران دو کوریا بود.
در پی این دیدار - که بین ساعت ۳ تا ۵ بعد از ظهر به وقت محلی برگزار شد - سخنگوی مون جائه -این با صدور بیانیه ای اعلام کرد: «دو رهبر درباره برگزاری موفقیت آمیز نشست سران کوریای شمالی و آمریکا تبادل نظر کردند.»
هم زمان، سارا سندرز، سخنگوی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، گفته است که گروهی از مقامات وزارت امور خارجه و کاخ سفید طی تعطیلات آخر هفته (شنبه/یکشنبه) بنا بر برنامه قبلی و برای تهیه مقدمات دیدار احتمالی سران عازم سنگاپور می شوند.
قرار بود دونالد ترامپ و کیم جونگ اون ۱۲ جون در سنگاپور با یکدیگر ملاقات کنند.
یک ماه قبل نیز کیم جونگ- اون با پای پیاده از مرز دو کوریا و خط آتشبس دو کشور عبور کرد تا در خاک کوریای جنوبی با مون جائه-این دیدار کند.
کیم جونگ- اون نخستین رهبر کوریای شمالی است که از زمان توقف خصومت ها در جنگ کوریا در سال ۱۹۵۳، پا به کوریای جنوبی گذاشت. دو کشور هنوز پیمان صلح امضا نکردهاند و در حال آتشبس هستند.
در سالهای ۲۰۰۰ و ۲۰۰۷ میلادی، رهبر وقت کوریای شمالی با روسای جمهوری وقت کوریای جنوبی ملاقات کرد اما این ملاقات در پیونگ یانگ، پایتخت کوریای شمالی انجام شد.
ملاقات چهار هفته قبل رهبران دو کوریا قرار بود راه را برای دیدار ماه آینده رهبر کوریای شمالی و رییس جمهوری آمریکا در سنگاپور باز کند اما دونالد ترامپ این دیدار را لغو کرد.
پیش از اعلام ملاقات دیروز رهبران دو کوریا، گفته شده بود که امیدهای مربوط به دیدار دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا و کیم جونگ - اون، رهبر کوریای شمالی بار دیگر رنگ گرفته است.