صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۳۱ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ترامپ سفر مقام عالی‌رتبه کوریای شمالی به آمریکا را تأیید کرد

ترامپ سفر مقام عالی‌رتبه کوریای شمالی به آمریکا را تأیید کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در توییتر خود تأیید کرده است که یکی از مقامهای ارشد کوریای شمالی برای دیدار با مقامات آمریکایی به نیویورک میرود.
آقای ترامپ این سفر را نتیجه نامهنگاری قبلی خود با رهبر کوریای شمالی دانسته که در آن دیدار برنامهریزی شده دو رهبر را در تاریخ ۱۲ جون به دلیل رفتار کوریای شمالی لغو کرده بود.
به گزارش بی بی سی، روز سه شنبه، ۸ جوزا(۲۹ می)، جنرال کیم یونگ-چول، نایب رئیس کمیته مرکزی حزب کارگران کوریا، عضو کمیته وحدت صلحآمیز دو کوریا و از مقامات نزدیک به کیم جونگ-اون، رئیس حزب و رهبر کوریای شمالی، وارد بجینگ، پایتخت چین شد و گفته شد که قرار است از بجینگ عازم آمریکا شود.
خبرگزاری یونهاپ کوریای جنوبی به نقل از «منابع مطلع» گفته است که در ابتدا قرار بود این مقام کوریای شمالی بعد از ظهر روز سهشنبه با هواپیما از بجینگ عازم واشنگتن شود اما این برنامه تغییر یافته و او پس از گفتگوهایی با مقامات چینی روز چهارشنبه – امروز- به آمریکا سفر خواهد کرد.
برنامه ملاقات احتمالی رهبران کوریای شمالی و آمریکا بررسی خواهد شد
کیم یونگ-چول، که نسبتی با رهبر کوریای شمالی ندارد، زمانی رئیس سازمان اطلاعات کوریای شمالی بود و به این ترتیب، با موضوعات و مواضع داخلی و خارجی از جمله برنامههای اتمی و هستهای این کشور آشنایی کامل دارد. منابع کوریای جنوبی او را مسئول برنامهریزی یک رشته حمله به تاسیسات و تجهیزات نظامی کشورشان در سال ۲۰۱۰ میدانند که در جریان آنها، ۴۶ تن از نفرات نیروی دریایی کوریای جنوبی کشته شدند.
در جریان سفر کیم یونگ-چول به کوریای جنوبی برای حضور در مراسم پایانی المپیک زمستانی امسال، گروهی از اعضای خانوادههای کشته شدگان این حملات علیه او تظاهرات کردند.
احتمالا سفر این مقام کوریای شمالی به آمریکا در پاسخ به دیدار اخیر مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده از کوریای شمالی و ملاقات او با رهبری این کشور صورت میگیرد. در این سفر، جنرال کیم از آقای پومپئو در میدان هوایی استقبال کرد.
گفته میشود که کیم یونگ-چول از مقامات نزدیک و مورد اعتماد کیم جونگ-اون محسوب میشود و در هرگونه مذاکره و معامله پیرامون برنامههای هستهای و موشکی کوریای شمالی نقشی مهم برعهده خواهد داشت.