صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۵ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

پوتین: قصد ما ایجاد شکاف در اتحادیه اروپا نیست

پوتین: قصد ما ایجاد شکاف در اتحادیه اروپا نیست

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه گفته است که دولتش قصد ایجاد شکاف در اتحادیه اروپا را ندارد.
او در آستانه سفر به اتریش که اولین بازدید او از اروپای غربی در تقریبا یک سال گذشته خواهد بود اظهار نظر می کرد.
رئیس جمهور روسیه به شبکه "او آر اف" اتریش گفت که خواهان یک اتحادیه اروپای "متحد و مرفه" است و این بلوک را مهم ترین شریک تجاری و اقتصادی روسیه می داند.او همچنین گزارش ها در مورد پیوند میان حزب خود، روسیه متحد، و حزب راست افراطی "آزادی" اتریش را کم اهمیت خواند.به گزارش بی بی سی، آقای پوتین روز سه شنبه با الکساندر ون در بلن رئیس جمهور و سباستین کرتز صدر اعظم اتریش دیدار خواهد کرد.
او گفت: «هرچه مشکلات در قلب اتحادیه اروپا بیشتر باشد، خطرات و مشکلاتی که برای ما به وجود می آید هم بیشتر خواهد بود.»
«ما باید روی همکاری با اتحادیه اروپا کار کنیم. ما قصد نداریم میان هیچ چیز و هیچ کس در اتحادیه اروپا شکاف ایجاد کنیم.»
تحریم های اتحادیه اروپا علیه روسیه که در پی انضمام کریمه و حمایت از جدایی طلبان در شرق اوکراین اعمال شده بود احتمالا موضوع بحث خواهد بود.
ادامه نقش آفرینی مسکو در اوکراین و سوریه و همچنین مسمومیت سرگی اسکریپال جاسوس سابق روس و دخترش در انگلستان از عوامل ادامه تنش میان این کشور و اتحادیه اروپاست.
بریتانیا روسیه را مسئول سوءقصد به آن دو نفر می داند، اتهامی که روسیه رد می کند.
ائتلاف حاکم بر اتریش یکی از معدود دولت های اتحادیه اروپا بود که در ارتباط با این ادعا دیپلمات هایش را از مسکو فرانخواند.
آقای پوتین در میان اعضای دولت ائتلافی اتریش طرفدارانی دارد که از جمله آنها هاینز کریستیان استراشه است که خواستار لغو تحریم های روسیه شده.
آقای کرتز پیش از دیدار در ویانا با رهبر روسیه در واکنش به سوالی درباره پیوندهای مسکو با احزاب راست افراطی اتریش گفت اتریش تصمیم در مورد «همکاری سیاسی با دیگران را براساس نیازهای عملی اش می گیرد.» او گفت: «ما سعی می کنیم با کسانی که علنا خواهان همکاری با ما هستند کار کنیم.»