صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۳۱ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ترامپ خواهان بازگشت روسیه به گروه کشورهای صنعتی شد

ترامپ خواهان بازگشت روسیه به گروه کشورهای صنعتی شد

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا خواهان بازگشت روسیه گروه هفت کشور صنعتی جهان شد شد. کاخ کرملین در واکنش به این موضع اعلام کرده است که روسیه بر چارچوبهایی غیر از گروه ۷ متمرکز است.
به گزارش بی بی سی، آقای ترامپ روز جمعه در جمع خبرنگاران گفت: «روسیه باید در این اجلاس حضور یابد و بخشی از آن باشد. خوشتان بیاید یا نه، و ای بسا که خلاف نزاکت سیاسی باشد، اما ما در گروه ٧، که قبلا گروه ٨ بود، باید جهانی را اداره کنیم و آنها روسیه را بیرون کردهاند و باید آن را بازگردانند.»
رئیس جمهور آمریکا در توضیح این پیشنهاد خود گفت: «برای اینکه بهتر است روسیه پشت میز مذاکره باشد.»
در سال ۲۰۱۴ و پس از آن که روسیه شبه جزیره کریمه اوکراین را به خاک خود ضمیمه کرد، دیگر اعضا این کشور را از گروه ٧ معلق کردند.
آقای ترامپ در حالی خواهان بازگشت روسیه شده است که در سالهای اخیر هم تنش در روابط غرب و روسیه بالا رفته و هم اختلافات آمریکا و متحدان غربیاش تشدید شده است.
جوزپه کونته، نخست وزیر جدید ایتالیا، از پیشنهاد آقای ترامپ برای بازگشت روسیه به گروه ٧ استقبال کرده است.
گروه ٧، متشکل از آمریکا، جاپان، آلمان، بریتانیا، فرانسه، کانادا و ایتالیا، شامل بزرگترین اقتصادهای پیشرفته جهان است و اعضای این گروه در مجموع نزدیک به نیمی از تولید ناخالص جهان را در اختیار دارند.
دونالد ترامپ به روابط تجاری میان آمریکا و متحدانش انتقاد دارد و تعرفههایی را بر واردات بعضی کالاها از آنها وضع کرده است.
او در جمع خبرنگاران گفت اگر مناسبات تجاری جدیدی برقرار شود، آمریکا و دیگر کشورهای گروه ٧ «دوباره بینمان عشق برقرار میشود.»