صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۶ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در مورد خشونت ها در غزه

برگزاری نشست  مجمع عمومی سازمان ملل متحد  در مورد خشونت ها در غزه

قرار است روز چهاشنبه نشست اضطراری مجمع عمومی سازمان ملل متحد به درخواست فلسطین برگزار شود. به گزارش خبرگزاری آلمان محور این اجلاس را تداوم درگیری های خشونت آمیز در مرز غزه تشکیل می دهد.
میروسلاو لاچاک، رئيس مجمع عمومی سازمان ملل متحد شام جمعه در نامه ای به ۱۹۳ عضو، از برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل خبرداد. پس از آن که ایالات متحده امریکا هفته گذشته پیش نویس قطعنامه کویت را در شورای امنیت سازمان ملل رد کرد، کشورهای اسلامی و عربی برای برگزاری نشست فوق العاده مجمع عمومی پافشاری کردند.
در پیش نویس قطعنامه کویت در کنار سایر مسائل به پایان حملات اسرائیل و اقدام برای حفاظت از غیرنظامیان فلسطینی تاکید شده بود. همچنان در آن از موشک پراگنی های از نوار غزه ابراز تاسف صورت گرفته بود. انتظار می رود در نشست روز چهارشنبه در مورد متن مشابهی رای گیری شود. از آنجایی که تصمیم های شورای امنیت برگشت ناپذیر می باشد، قطعنامه های مجمع عمومی سازمان ملل متحد مفهوم قانونی ندارد.
موج تازۀ خشونت ها در نوار غزه
خشونت ها بار دیگر در مرزغزه شدت گرفته اند. روز جمعه وزارت صحت فلسطین اعلام کرد که براثر درگیری های خشونت بار میان تظاهرکنندگان و نظامیان اسرائیل در نوار غزه، چهار تن کشته شده اند. در این خشونت ها یک عکاس خبرگزاری فرانسه نیز مورد اصابت گلوله قرار گرفته است.
وزارت صحت فلسطین نیروهای های اسرائیل را مسئول این رویداد می داند. از پایان ماه مارچ ده ها هزار فلسطینی در مرز با اسرائیل دست به تظاهرات زده اند. آنان خواستار حق برگشت به مناطقی هستند، که اکنون در دست اسرائیل قرار دارند.
این افراد همچنان از آواره شدن صدها هزار نفر درپی ایجاد کشور اسرائیل در سال ۱۹۴۸، هفتاد سال پیش؛ یاد بود کردند. این تظاهر کنندگان همچنان از بازشدن سفارت امریکا در بیت المقدس یا اورشلیم نیز اعتراض کردند.