صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۵ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بشار اسد: ایران و روسیه تصمیم‌گیرنده در سوریه نیستند

بشار اسد:  ایران و روسیه تصمیم‌گیرنده در سوریه نیستند

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در اولین مصاحبه خود با یک رسانه بریتانیایی در سه سال اخیر گفته است روسیه و ایران به دعوت دولت سوریه در این کشور حضور دارند؛ اما حضور آمریکا و بریتانیا در کشورش « قانونی» نیست و آن را «تهاجم» خوانده است. آقای اسد در مصاحبهای که هفتهنامه بریتانیایی «میل آن ساندی» ( Mail on Sunday ) منتشر کرده گفته است روسیه تصمیم گیرنده اصلی در کشورش نیست و «دولت سوریه مستقل از متحدان ایرانی و روسی خود عمل میکند.» او در این مصاحبه البته با تقدیر از حمایت روسیه، از اقدامات نظامی آمریکا و بریتانیا در کشورش انتقاد کرده و این دو کشور را به نقض «تمامیت ارضی» سوریه متهم کرده است. آقای اسد گفته: «برای بیش از شش یا نزدیک هفت دهه ما روابط خوبی با روسیه داشتهایم. هیچوقت در این مدت روسها؛ حتی اگر اختلافی هم وجود داشته؛ سعی نکردهاند چیزی را به ما تحمیل کنند.» به گزارش بی بی سی، رئیس جمهور سوریه در بخشی از گفتگوی خود که متن کامل آن را خبرگزاری دولتی سانا در سوریه منتشر کرده به مواردی از اختلاف کشورش با روسیه و ایران اشاره کرده است.
او گفته: «ممکن است که اختلافات بین روسیه، سوریه یا ایران، سوریه یا ایران و روسیه وجود داشته باشد. ممکن است که اختلافات بین این دولتها وجود داشته باشد؛ این بسیار طبیعی است. اما در پایان تصمیم در سوریه گرفته میشود و آنچه که انجام میشود تصمیمی سوری است.»
دولت روسیه در سال ۲۰۱۵ میلادی وارد مداخله نظامی در سوریه شد؛ زمانی که نیروهای بشار اسد در تلاش بودند مواضع خود را در برابر شورشیان حفط کنند.
پیشتیبانی هوایی ارتش روسیه و مشاوره نظامی این کشور، باعث شد نیروهای سوری بتوانند حدود نیمی از کشور را حفظ کنند.بشار اسد در مصاحبه خود گفته است: «روسیه به هیچ وجه با هیچ طرفی که مقابل سوریه ایستاده، خواه سیاسی یا نظامی هماهنگی نکرده است؛ این یک تناقض است زیرا چطور [این طرفها] میتوانند به ارتش سوریه برای پیشروی کمک کنند و همزمان با دشمنان ما برای از بین بردن ارتش ما همکاری کنند؟»
در طول سالهای جنگ داخلی سوریه سیاست رسمی ایران این بوده است که نیروی رزمی در آن کشور ندارد و نیروهایش تنها برای کمک مستشاری به سوریه رفتهاند.
این در حالی است که براساس گزارشها تعداد زیادی از نیروهای ایرانی در درگیریها در این کشور کشته شدهاند.
همچنین اسرائیل میگوید ایران به دنبال ساخت پایگاههای نظامی در سوریه است و نیروهای اسرائیلی در هفتههای اخیر چند حمله به مواضعی در سوریه انجام دادهاند که ادعا میشود علیه اهداف ایرانی بوده است. تعدادی ایرانی در این حملات کشته شدهاند.