صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۴ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ایتالیا به کشتی پناهجویان اجازه ورود نداد

ایتالیا به کشتی پناهجویان اجازه ورود نداد

ماتئو سالوینی، وزیر داخله جدید در دولت ایتالیا، به یک کشتی حامل بیش از ۶۰۰ پناهجوی نجات یافته از سواحل لیبیا، اجازه پهلو گرفتن در بنادر ایتالیا را نداده است.
ماتئو سالوینی که رهبر حزب راست افراطی «لیگ» است، خواهان آن شده که کشور مالت این پناهجویان را بپذیرد. مقامات مالت این درخواست را رد کرده اند.
کشتی اکواریوس به گروه خیریه غیردولتی «اس او اس مدیترانه» تعلق دارد. این گروه می گوید که ۶۲۹ نفر را در شش نقطه جداگانه در سواحل لیبی از غرق شدن نجات داده است. ماتئو سالوینی گفته که ایتالیا به «قاچاق انسان» و «حرفه مهاجرت غیرقانونی» نه می گوید.
او در فیس بوک نوشت: «مالت کسی را قبول نمی کند. فرانسه مردم را از مرزهایش عقب می زند، اسپانیا با سلاح از مرزش دفاع می کند.»  آقای سالوینی اخیرا در بازدیدی از سیسیل ایتالیا گفته بود که این جزیره دیگر نباید «اردوگاه پناهندگان اروپا باشد.» او گفت که طرح های دولت جدید در مورد مهاجران «نه شدید ... بلکه مطابق با عقل سلیم است.» منتقدان در مورد عملی بودن طرح های آقای سالوینی ابراز تردید کرده اند. ایتالیا مقصد اصلی مهاجرانی است که خود را از شمال آفریقا به اروپا می رسانند هرچند شمار آنها در سال های اخیر در حال کاهش بوده است. دولت عوامگرای جدید این کشور متشکل از جنبش پنج ستاره و لیگ، هفته پیش سوگند یاد کرد و به چند ماه بلاتکلیفی در چهارمین اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپا پایان داد. این احزاب اصرار دارند که اخراج نیم میلیون مهاجر بدون مدرک در ایتالیا باید «در اولویت باشد.» رهبران این احزاب می گویند که باید برای مهاجرانی که قرار است اخراج شوند در سراسر ایتالیا «مراکز موقتی اقامت» ایجاد شود. منتقدان دولت می گویند که طرح اخراج مهاجران غیرعملی است و به خطر تشدید نژادگرایی و سیاسی کردن یک مساله انساندوستانه دامن می زند. یک طرح جنجالی که دولت قبلی ایتالیا با مقام های لیبیا امضا کرده از تابستان گذشته باعث کاهش شمار مهاجران شده است. با این حال مقام های ایتالیایی می گویند که ۱۳۵۰۰ مهاجر تا این لحظه در سال جاری ثبت نام کرده اند.