صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۴ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

کشتی مملو از مهاجران منتظر مجوز لنگر انداختن است

کشتی مملو از مهاجران منتظر مجوز لنگر انداختن است

کشتی نجات «اکواریوس» با ۶۲۹ پناهجو هنوز هم منتظر لنگر انداختن در ساحل است. سازمان «داکتران بدون مرز» گفته است که تا حال این کشتی نجات از جانب مرکز کنترول روم و مادرید مجوز لنگر انداختن به هیچ بندری را به دست نیاورده است. مقامات ایتالیایی در حال حاضر تصمیم دارند تا اکثر پناهجویان را با کشتی های ایتالیایی به اسپانیا انتقال بدهند. دلیل اینکه کشتی نجات «اکواریوس» از سازمان داکتران بدون مرز و سازمان نجات اروپایی (اس او اس مدیترانه) اجازه لنگر انداختن را در سواحل ایتالیا پیدا نکرده است، تصمیم حکومت ایتالیا است که می خواهد تمام بندرهایش را به روی کشتی های نجات ببندد.
اسپانیا روز دوشنبه پیشنهاد کرد که کشتی نجات «اکواریوس» را در والنسیا اجازه ورود بدهد. جزیره کرس در فرانسه نیز دیروز سه شنبه پیشنهاد کرده است که یک بندر را در اختیار این کشتی می گذارد. در حال حاضر این کشتی نجات به قول سازمان «داکتران بدون مرز» بین مالتا و سیسلی قرار دارد. مرکز نجات ایتالیا گزارش داده است که برای کشتی «اکواریوس» مواد غذایی رسانده شده است.
در این کشتی پناهجویانی که در آخر هفته از ساحل لیبیاا نجات یافتند، از جمله هفت زنن حامله، شمار زیادی کودک و مجروح حضور دارند. الیوس ویمارد، رئیس پروژه سازمان داکتران بدون مرز می گوید که «شمار سرنشینان این کشتی بیش از حد است و ما با محدودیت ظرفیت روبرو هستیم.» او در ادامه اضافه می کند که «یک تعداد زیاد افراد مجروح نیز در این کشتی هستند و اکثر آنها خسته هستند. بهتر است که نجات یافتگان به نزدیکترین بندر امن و از آنجا به اسپانیا یا سایر کشورها انتقال داده شوند.» ماتئو سالوینی وزیر داخله ایتالیا و معاون نخست وزیر از حزب «لگا» که یکی از احزاب عوام گرای دست راستی است، روز یکشنبه اعلام کرد که به کشتی های با شمار زیاد پناهجویان دیگر به بندرهای کشورش اجازه لنگر انداختن نمی دهد. او گفت: «از امروز بعد ایتالیا به قاچاق انسان و تجارت غیرقانونی پناهجویان نه می گوید.»
اتحادیه اروپا، آلمان و فعالان حقوق بشر از جوانب دخیل تقاضا کرده اند تا یک راه حل سریع پیدا کنند و تعهدات بشر دوستانه شان را برآورده سازند.