صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۴ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ترامپ: آمـریکا و کوریای شمالی آماده شروع فصل جدیدی در روابطشان هستند

ترامپ: آمـریکا و کوریای شمالی آماده شروع فصل جدیدی در روابطشان هستند

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، از آمادگی کوریای شمالی برای کنار گذاشتن برنامه اتمی و هموار شدن مسیر بهبود روابط دوجانبه سخن گفته و همچنین نسبت به حل اختلاف هستهای با ایران ابراز امیدواری کرده است.
آقای ترامپ که پس از مذاکره با کیم جونگ-اون، رهبر کوریای شمالی در یک نشست خبری در سنگاپور سخن میگفت، اعلام کرد که کوریای شمالی "تعهد تغییرناپذیر" خود به غیراتمی شدن شبهجزیره کوریا را اعلام کرده و افزود که رهبران دو کشور "آمادگی خود را برای آغاز تاریخ و گشایش فصلی جدید در روابط دو ملت" ابراز داشتهاندکیم و ترامپ چه سندی را امضا کردند؟
آقای ترامپ گفت که کیم جونگ-اون فرصتی بی سابقه داشته و گفته است که «خیلی زود سایت آزمایش موشکی آن کشور را از میان خواهد برد.» وی افزود که ایالات متحده نیز متعهد شده است که از انجام «تمرینهای نظامی» خودداری ورزد. ظاهرا اشاره او به مانوورهای نظامی آمریکا و کوریای جنوبی است که معمولا ابراز نگرانی و واکنش خشمآلود کوریای شمالی، از جمله آزمایشهای موشکی و هستهای را در پی داشته است. رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت که در گفتگو با کیم جونگ-اون، «به موضوع حقوق بشر اشاره شد.»
نشست خبری رئیس جمهوری آمریکا در پی دیدار با رهبر کوریای شمالی برگزار شده که روز سهشنبه، ۲۲ جوزا (۱۲ جون)، در سنگاپور صورت گرفت.
روز سه شنبه، کوتاه مدتی پس از ساعت ۹ صبح به وقت سنگاپور رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کوریای شمالی به مدت حدود چهل دقیقه و تنها با حضور یک مترجم گفتگوی خصوصی کردند و پس از آن، مذاکرات با حضور مقامات همراه دو طرف به مدت دو ساعت ادامه یافت. در این بخش از مذاکرات و همچنین ناهار کاری پس از آن، مایک پمپئو، وزیر خارجه، جان بولتون، مشاور امنیت ملی و جان کلی، رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید، و از جانب کوریای شمالی کیم یونگ-چول، رئیس سابق سازمان اطلاعات کوریای شمالی و از مشاوران نزدیک رهبر آن کشور، بی یونگ-هو، وزیر امور خارجه، و ری سو-یونگ، معاون حزب حاکم کارگر رهبران کوریای شمالی شرکت داشتند.
به گزارش بی بی سی، پیش از آغاز مرحله دوم مذاکرات، رئیس جمهوری آمریکا در مورد ملاقات دوجانبه با رهبر کوریای شمالی گفت: «خیلی خوب، خیلی خیلی خوب. روابط خیلی خوب است» و افزود که «ما یک مشکل بزرگ را حل و فصل خواهیم کرد.» رهبر کوریای شمالی نیز اظهار داشت: «ما بر تردیدها و گمانهزنیها در مورد این مذاکرات فائق آمدیم و من معتقدم که این برای صلح خوب است.» کیم جونگ-اون افزود: «به باور من، این مقدمهای برای صلح است.»
ملاقات دونالد ترامپ و کیم جونگ-اون اولین دیدار عالیترین مقامات دو کشور بوده است. حتی پیش از شروع مذاکرات هم آقای ترامپ گفت که «ما بسیار موفق خواهیم بود و این برای من مایه افتجار است و ما روابطی عالی خواهیم داشت. من تردیدی در این ندارم.» کیم جونگ-اون نیز به زبان کوریایی گفت که «رسیدن به این مرحله آسان نبوده است، اغراض و اقدامات گذشته قیودی بر دست و پای ما نهاده بود اما ما بر همه آنها غلبه کردیم و امروز اینجا هستیم.»
در پایان مذاکرات، رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کوریای شمالی طی مراسمی در برابر خبرنگاران، سندی را امضا و مبادله کردند. به گفته ناظران، با امضای این سند، آمریکا و کوریای شمالی به ایجاد روابط بهتر بین دول ملت، کمک به صلح و ثبات در شبهجزیره کوریا، خلع سلاح هستهای شبه جزیره کوریا و موارد دیگری از جمله یافتن و مبادله اجساد اسرا و مفقودان جنگ کوریا متعهد شده اند.
احتمالا در طول مذاکرات، خواستههای کوریای شمالی شامل لغوتحریمهای تجاری، دریافت کمک اقتصادی و سرمایهگذاری خارجی و توافق آمریکا با امضای معاهده صلح و شناسایی رسمی آن کشور، و از سوی آمریکا، پایان برنامههای تسلیحات هستهای و موشکی کوریای شمالی نیز مطرح شده است.