صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۴ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مانور نظامی کوریای جنوبی در دریای جاپان آغاز شد

مانور نظامی کوریای جنوبی در دریای جاپان آغاز شد

کوریای جنوبی مانور نظامی دو روزهای را در دریای جاپان آغاز کرده که بر خلاف بسیاری از مانورهای گذشته این کشور، این بار هدف مانور به جای مقابله با حمله احتمالی کوریای شمالی، جاپان بوده است.
ارتش کوریای جنوبی با فرستادن ناوهای جنگی، جنگنده و زیردریایی به اطراف جزایر کوچک دوکدو در شرق شبه جزیره کوریا این مانور را آغاز کرده است.
به گزارش بی بی سی، این جزایر تحت کنترل کوریای جنوبی است، اما جاپان مدعی مالکیت آن است. دو کشور دهها سال است بر سر مالکیت این جزایر اختلاف دارند.
هر دو کشور از متحدان نزدیک آمریکا در منطقه هستند، اما موضوع مالکیت این جزایر همواره منشا اختلاف بین جاپان و کوریای جنوبی بوده است.
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا پس از دیدارش با کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی در هفته پیش گفت که آمریکا مانورهای نظامی مشترک خود با کوریای جنوبی را در منطقه متوقف میکند.
جزایری که در کوریای جنوبی با نام «دوکدو» و در جاپان با نام «تاکیشیما» خوانده میشود در مجموع حدود نوزده هکتار وسعت دارد و در دریای جاپان و در فاصله ای کمابیش مساوی از دو کشور واقع شده است.
گفته میشود که سواحل جزایر مورد مناقشه دو کشور منطقهای غنی برای ماهیگیری است اما مهمتر از آن، اهمیتی است که مردم کوریا برای مقاومت در برابر خواست جاپان، به عنوان قدرت استعماری سابق، قائل هستند.