صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۱ ثور ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وزیر خارجه فرانسه: ایران از تهدید دست بردارد

وزیر خارجه فرانسه: ایران از تهدید دست بردارد

وزیر خارجه فرانسه از مقامات ایرانی به خاطر اظهاراتی در مورد احتمال خروج از برجام انتقاد کرد.
روز جمعه، ۱۵ سرطان (۶ جولای)، ژان-ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه، در گفتگو با یک ایستگاه رادیویی گفت که مقامات ایرانی «باید تهدید مداوم در مورد نقض تعهد خود به برجام را متوقف کنند» و افزود که کشورهای اروپایی «باید فرصت لازم را داشته باشند تا به راه حلی دست یابند که بتواند خسارات ناشی از خروج آمریکا از برجام را جبران کند.»
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در ماه می سال جاری با طرح ایرادهایی نسبت به محتوای برجام و انتقاد از جنبههایی از سیاست داخلی و خارجی جمهوری اسلامی، اعلام کرد نمیتواند به این توافق پایبند بماند و از آن خارج شد. با خروج از برجام، تحریمهای هستهای آمریکا علیه ایران نیز از سر گرفته میشود.
بخش اول تحریمها از اول ماه آگست - حدود سه هفته دیگر - اجرایی خواهد شد و بخش دوم، شامل تحریم نفتی، از ماه نوامبر به جریان خواهد افتاد. کشورهای اروپایی عضو برجام - آلمان، بریتانیا، فرانسه و اتحادیه اروپا - ضمن اعلام تعهد به برجام، در صدد بوده اند تمهیداتی پیشبینی کنند که بتواند آثار ناشی از تحریم آمریکا را کاهش دهد و مانع از قطع ارتباط اقتصادی ایران و خارج شود.
از جمله این تمهیدات حمایت از شرکتهای اروپایی است که به خاطر ارتباط با ایران، در معرض تنبیههای اقتصادی آمریکا قرار میگیرند.
آقای لودریان گفته است که بعید است اروپائیان بتوانند تا قبل از ماه نوامبر سازوکار مناسبی را برای حمایت از ارتباط تجاری و مالی با ایران تهیه کنند. وی گفت: «برای شروع این کار، ماه آگست خیلی زود است اما سعی میکنیم تا نوامبر کاری کرده باشیم.»
چند روز پیش هم وزیر امور خارجه فرانسه به ایران هشدار داد که تصمیم اعلام شده ایران به افزایش ظرفیت غنیسازی اورانیوم که در واکنش به خروج آمریکا اتخاذ شده بود «به خط قرمز نزدیک است» و هشدار داد که «همیشه بازی کردن با خط قرمز خطرناک خواهد بود.» وی گفت که اگر ایران در نظر داشته باشد به سوی نقض تعهدات خود در برجام حرکت کند، حمایت از این توافق برای اروپائیان دشوار خواهد بود.
با تاکید اروپائیان بر تصمیم به مقابله با آثار تحریمهای آمریکا، مقامات جمهوری اسلامی در هفتههای اخیر با اتخاذ مواضع تندتر، اروپائیان را موظف به جبران خسارات ناشی از خروج ایالات متحده دانستهاند. از جمله، اواسط این هفته حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در سخنانی در سوئیس با اشاره به تهدید آمریکا در مورد تلاش برای قطع کامل صادرات نفت ایران، گفت که در چنین صورتی «معنی ندارد که دیگران بتوانند به صدور نفت ادامه دهند.» برخی منابع جمهوری اسلامی این اظهارات را به معنی احتمال اقدام نظامی جمهوری اسلامی در بستن تنگه هرمز تعبیر کردند که واکنش ایالات متحده در مورد تعهد به باز نگاه داشتن مسیرهای آزادی دریایی را در پی داشت.