صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۳ حوت ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ترامپ: ملاقات با پوتین شاید راحت‌تر از مذاکره با ناتو و سفر به بریتانیا باشد

 ترامپ: ملاقات با پوتین شاید راحت‌تر از مذاکره با ناتو و سفر به بریتانیا باشد

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، از دشواری در مذاکرات با اعضای ناتو و کشورهای اروپایی سخن گفته و این مذاکرات را با دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، مقایسه کرده است. وی در عین حال، آلمان را به خاطر حمایت از طرح خط لوله انتقال گاز روسیه مورد انتقاد قرار داده است.
روز چهارشنبه، ۲۰ سرطان (۱۱ جولای) رئیس جمهوری آمریکا در نشست سران و رهبران کشورهای عضو ناتو در بروکسل، پایتخت بلژیک و مقر سازمان اتلانتیک شمالی (ناتو) شرکت کرد. پیش از برگزاری این اجلاس، او ملاقاتی با ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو داشت و پس از دیدار، آقای ترامپ در نشست خبری مشترک با دبیرکل ناتو دولت آلمان را به خاطر کوتاهی در افزایش بودجه دفاعی آن کشور و همزمان، سرمایهگذاری سنگین در طرح احداث خط لوله انتقال گاز روسیه مورد انتقاد قرار داد و گفت «کاملا نامناسب» است که آلمان به عنوان عضو ناتو به تعهد مالی در قبال این سازمان عمل نکند و به جای آن، از روسیه حمایت مالی به عمل آورد و به این ترتیب خود را تحت تسلط روسیه قرار دهد.
در پاسخ به این اظهارات، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان که برای شرکت در نشست ناتو به بروکسل رفته، یادآور شد که بخش عمدهای از زندگی خود را در آلمان شرقی تحت تسلط روسیه گذرانده و امروزه آلمان متحد «خود سرنوشت خود را در دست دارد.» خانم مرکل گفت که آلمان کمکهای موثری به ناتو کرده و در ماموریتهای این سازمان شرکت گسترده داشته است.
قرار است رئیس جمهوری آمریکا و صدراعظم آلمان در حاشیه نشست سران ناتو با یکدیگر ملاقات کنند.
رئیس جمهوری آمریکا پیش از ترک واشنگتن به مقصد بروکسل نیز در گفتگو با خبرنگاران ناکافی بودن بودجه نظامی اعضای سازمان پیمان اتلانتیک شمالی - ناتو - را مورد انتقاد شدید قرار داد وگفت که «ناتو با ما خوب رفتار نکرده، ما بیش از اندازه پول میدهیم و سایرین کمتر از میزان لازم.» وی گفت که ایالات متحده بیش از ۷۵ درصد از منابع مورد نیاز برای پوشش دفاعی ناتو را تامین میکند در حالیکه اکثر اعضای دیگر به تعهد خود برای اختصاص دست کم ۲ درصد تولید ناخالص ملی به بودجه دفاعی خود عمل نکردهاند. انتظار میرود او در نشست رهبران ناتو بر افزایش بودجه دفاعی کشورهای عضو ناتو پافشاری ورزد.
دونالد ترامپ همچنین از عدم توازن تجاری بین ایالات متحده و کشورهای اتحادیه اروپا انتقاد کرد و گفت که در سال گذشته، آمریکا در تجارت با اروپا «۱۵۰ میلیارد دالر زیان کرد.» او افزود که «علاوه بر آن، ما ۷۵ درصد خرج ناتو را هم میدهیم و صراحتا بگویم، به آنها نفع بیشتری میرسد تا به ما.» رئیس جمهوری آمریکا در عین حال نسبت به رفع اختلاف نظر با ناتو و اتحادیه اروپا ابراز اطمینان کرد و گفت: «ما این مساله را حل میکنیم و همه راضی خواهیم بود.»
در مورد اختلاف تجاری با چین و اختلاف نظر سیاسی با روسیه، آقای ترامپ گفت که «ما رقیب آنها هستیم اما من همیشه گفتهام و سالهاست که میگویم داشتن روابط خوب با روسیه، با چین و با سایر کشورها چیز خوبی است.» قرار است دونالد ترامپ پس از شرکت در نشست رهبران کشورهای عضو ناتو و مذاکره با مقامات اتحادیه اروپا در بروکسل، به بریتانیا سفر کند. از زمان پایان جنگ دوم، تقریبا همه رئیسان جمهوری آمریکا پس از آغاز دوره خدمت خود در اولین فرصت به بریتانیا سفر کرده و در اکثر موارد، این سفر رسمی با تشریفات کامل، شامل شرکت در ضیافت ملکه همراه بوده است.