صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۱ ثور ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نخست‌وزیر بریتانیا: ترامپ پیشنهاد داد از اتحادیه اروپا شکایت کنم

 نخست‌وزیر بریتانیا:  ترامپ پیشنهاد داد از اتحادیه اروپا شکایت کنم

ترزا می، نخستوزیر بریتانیا گفته که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به او پیشنهاد کرده که به عنوان رویکردی در جریان مذاکرات خروج این کشور از اتحادیه اروپا ( برگزیت) به جای مذاکره، از این اتحادیه «شکایت کند».
آقای ترامپ در جریان کنفرانس خبری مشترکی که روز جمعه ۱۳ جولای با خانم می داشت گفت که او به نخست وزیر بریتانیا در مورد مذاکراتش با اتحادیه اروپا پیشنهادی داده که احتمالا از نظر خانم می این پیشنهاد «خیلی سخت» بوده است.
خانم می که در برنامه تلویزیونی «اندرو مار» بی بی سی شرکت کرده بود ضمن دفاع از طرحش برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، از منتقدانش خواست که از این طرح حمایت کنند.  سیاست خانم می در مورد خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا با انتقادهایی از سوی آقای ترامپ روبرو شده است.
او که دو روز پیش به بریتانیا سفر کرد در مصاحبه ای با روزنامه دست راستی «سان» هشدار داد که خانم می با عقب نشینی در مورد برگزیت، توافق تجاری با آمریکا را هم به خطر انداخته است.
در مقابل خانم می گفته با برنامهای که برای برگزیت دارد، بریتانیا برای توافق تجاری با آمریکا و یا کشورهای دیگر به هیچ مشکلی برنمیخورد.
نخست وزیر بریتانیا معتقد است که خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا فرصتی تازه برای گسترش روابط کشورش با آمریکاست؛ او در پی انعقاد یک پیمان تجارت آزاد جدید با آمریکاست تا اقتصاد کشورش را پس از برگزیت تقویت بکند.
رئیس جمهوری آمریکا گفته است که طرح دولت بریتانیا در مورد رابطه با اتحادیه اروپا پس از اجرای برگزیت «با آنچه مردم به آن رای دادند تفاوت زیادی دارد.»