صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۱ ثور ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ترامپ: روسیه دلیلی برای دخالت در انتخابات آمریکا ندارد

ترامپ: روسیه دلیلی برای دخالت در انتخابات آمریکا ندارد

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، از روسیه در برابر ادعاهای دخالت این کشور در انتخابات آمریکا دفاع کرد.
آقای ترامپ در پی دیدار دو ساعته خود با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه، در تضاد کامل با گزارش سازمانهای اطلاعاتی و امنیتی آمریکا گفت "دلیل برای دخالت روسیه در انتخابات آمریکا وجود نداشته است." آقای ترامپ گفت دخالت مسکو در انتخابات آمریکا را باور نمیکند.
آقای ترامپ در جواب خبرنگاران گفت رییس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی آی ای به او گفته است که روسیه در انتخابات آمریکا دخالت کرده است اما "او دلیلی برای باور این حرف نمی بیند . رییس جمهوری آمریکا افزود آقای پوتین نیز این موضوع را در دیدار دو رهبر «قویا تکذیب کرده است».
آقای ترامپ تحقیقات درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا را «فاجعه»ای خواند که باعث فاصله افتادن میان دو کشور شده است. وی گفت هیچ همدستی در کار نبوده است و او هیلاری کلینتون را در رقابتی سالم شکست داده است. در همین حال ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه تایید کرد در انتخابات سال ۲۰۱۶ خواهان پیروزی آقای ترامپ بوده چرا که او وعده «بهبود روابط روسیه و آمریکا را داده بوده است.»
رهبر روسیه گفت درباره اتهام دخالت روسیه در انتخابات آمریکا با آقای ترامپ صحبت کرده و تاکید کرده است که کشورش به هیچ وجه در امور داخلی آمریکا یا هیچ کشور دیگری دخالت نمیکند.
وی افزود به آمریکا پیشنهاد داده که برای مقابله با تهدیدات سایبری کارگروههای مشترکی بین دوکشور تشکیل شود.
سازمانهای اطلاعاتی آمریکا در تحقیقات خود به این نتیجه رسیدهاند که دولت روسیه عامل اصلی کارزار سایبری و رسانهای بوده است که با هدف ضربه زدن به هیلاری کلینتون رقیب انتخاباتی آقای ترامپ، به انتشار اخبار دروغ و حملات سایبری از جمله هک کردن حساب حزب دموکرات دست زده است.
«رقیب خوب»
رییس جمهوری آمریکا گفت ولادیمیر پوتین را رقیب آمریکا در زمینه صادرات گاز میداند. اما گفت که او یک «رقیب خوب» است.
آقای ترامپ گفت اختلاف نظرها میان دو کشور آشکار است و اکنون به بدترین حالت خود رسیده است اما «از چهار ساعت پیش» که دو رهبر مذاکره را آغاز کردند وضع تغییر کرده است. آقای پوتین نیز گفت هر دو قدرت میتوانند برای تنظیم بازار همکاری کنند و افزود هیچ کدام از دو رهبر مایل به افزایش قیمت انرژی نیستند.