صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۱ ثور ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

پوتین: مدرک رسواکننده‌ای علیه ترامپ نداریم

 پوتین: مدرک رسواکننده‌ای علیه ترامپ نداریم

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، دخالت در انتخابات آمریکا و داشتن مدرکی علیه دونالد ترامپ را تکذیب کرده و این نظر را که مخالفان خود را سرکوب میکند نادرست خوانده است.
در پی دیدار روز دوشنبه دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین، رئیسان جمهوری آمریکا و روسیه که در هلسینکی، پایتخت فنلند صورت گرفت، شبکه خبری آمریکایی فاکس نیوز در مصاحبهای اختصاصی با ولادیمیر پوتین در مورد ارتباط روسیه با سیاست داخلی آمریکا، مداخله در سوریه و موقعیت او در ساختار سیاسی روسیه پرسش هایی را مطرح کرده است.در حالیکه تحقیقات سازمانهای اطلاعاتی و امنیتی آمریکا در مورد اتهام مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در آمریکا از جمله از طریق نفوذ سایبری به اطلاعات حزب دموکرات ادامه دارد، از ولادیمیر پوتین در مورد این اتهام سئوال شد.
رئیس جمهوری روسیه گفت که «اولا روسیه، به عنوان یک کشور، هرگز در امور داخلی ایالات متحده دخالت نکرده چه رسد به انتخابات در این کشور.» او اتهام دخالت روسیه در انتخابات را بخشی از رقابتهای سیاسی داخلی آمریکا توصیف کرد که، به گفته او، به روسیه ارتباطی ندارد هر چند تایید کرد که در انتخابات سال ۲۰۱۶، روسیه بیشتر مایل بود که آقای ترامپ برنده شود چون در مقایسه با رقیب انتخاباتی خود، نگاه مثبتتری نسبت به روسیه داشت.
چند روز پیش، وزارت عدلیه آمریکا ادعانامهای را علیه شماری از ماموران اطلاعاتی روسیه در ارتباط با تلاش جهت دخالت در انتخابات سال ۲۰۱۶ آمریکا صادر کرد. شبکه فاکس نیوز گفته است که در این مصاحبه، خبرنگار این شبکه یک نسخه از این ادعانامه را همراه داشت و کوشید آن را به دست آقای پوتین بدهد اما رئیس جمهوری روسیه با اشاره از او خواست این اوراق را روی میز کنار خود بگذارد.
در مصاحبه مطبوعاتی مشترک رئیسان جمهوری آمریکا روسیه که پس از گفتگوهای آنان در روز گذشته برگزار شد، دونالد ترامپ گفت که مدرکی در اثبات مداخله روسیه در انتخابات مشاهده نکرده است. او همچنین به جای سرزنش روسیه، دولتهای سابق آمریکا را مسئول تیرگی روابط بین دو کشور معرفی کرد.
از آنجا که انتظار میرفت آقای ترامپ در این مذاکرات، رئیس جمهوری روسیه را در مورد اتهام مداخله در انتخابات تحت فشار دهد، نرمش او در قبال روسیه با انتقاد تند بسیاری از سیاستمداران مخالف و حتی برخی از سیاستمداران حزب جمهوریخواه - حزب آقای ترامپ - مواجه شد. مخالفان رئیس جمهوری آمریکا او را به نرمش بیش از حد و حتی نادیده گرفتن اعتبار و منافع ایالات متحده متهم کردند.
در مورد دلیل رویکرد غیرمنتظره آقای ترامپ، برخی از منابع گفتند که احتمالا از نظر دونالد ترامپ، پذیرش دخالت روسیه در انتخابات میتواند به این معنی باشد که پیروزی او نتیجه توانایی و در نتیجه، یک موفقیت شخصی نبوده بلکه با کمک دیگران به دست آمده است. به گفته آنان، با توجه به خصوصیات شخصیتی دونالد ترامپ، قبول چنین نتیجهگیری به مراتب بدتر از قبول توجیه روسیه بوده است.