صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۱ ثور ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

هشدار بانک سرمایه‌گذاری اروپا درباره فعالیت در ایران

هشدار بانک سرمایه‌گذاری اروپا درباره فعالیت در ایران

رئیس «بانک سرمایهگذاری اروپا» میگوید با وجود حمایت از تلاشهای اروپا برای زنده نگه داشتن توافق هستهای ایران، عملا امکان کار کردن با ایران برای بانکهای اروپایی وجود ندارد.
به گزارش خبرگزاری رویترز ورنر هویر، رئیس بانک سرمایهگذاری اروپا گفته است: «در حال حاضر هیچ بانک اروپایی وجود ندارد که در ایران فعالیت یا با این کشور ارتباط تجاری داشته باشد.»
بانک سرمایهگذاری اروپا، بازوی سرمایهگذاری بلند مدت اتحادیه اروپا و یکی از بزرگترین موسسات مالی چند ملیتی در جهان است.
آقای هویر گفته است: «باید به این واقعیت توجه داشته باشیم که اگر در ایران فعال شویم، مدل کسب و کار بانک را به مخاطره میاندازیم.»
نگرانی شرکتها و بانکهای اروپایی مجازات شدن از سوی آمریکا بعد از بازگشت تحریمهای هستهای ایران است.
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا حدود دو ماه پیش اعلام کرد که کشورش از توافق هستهای ایران (برجام) خارج میشود و تحریمهای ایران را باز میگرداند.
این اقدام شامل تحریمهای ثانوی هم خواهد بود که بر اساس آن کشورها یا شرکتهای غیر آمریکایی در صورت معامله با ایران مشمول مجازات آمریکا میشوند.
نارضایتی ایران
کشورهای اروپایی حاضر در برجام بر ادامه تعهداتشان در این توافق تاکید دارند و در حال مذاکره با ایران برای یافتن راه حلی برای بقای برجام هستند.
اما مقامهای ایرانی از بسته پیشنهادی اخیر اروپا استقبال نکردند و آن را کافی ندانستند.
محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران هم دیروز در مصاحبهای با یورونیوز از اتحادیه اروپا خواسته که تنها به اظهار نظر و صدور بیانیه اکتفا نکند و راهکارهایی عملی به ویژه در زمینه مراودات بانکی، سرمایهگذاری، انرژی و حمل و نقل ارائه دهد.
حدود یک ماه پیش خبرگزاری رویترز به نقل از منابعی در اتحادیه اروپا گزارش داد که «بانک سرمایهگذاری اروپا» به دلیل تحریمهای پیش روی آمریکا، تمایلی به اجرایی شدن پیشنهاد کمیسیون اتحادیه اروپا درباره ادامه معامله با ایران ندارد و در برابر آن مقاومت میکند.
چهار ماه پیش نام ایران در فهرست کشورهای مجاز برای معامله در این بانک قرار گرفت. بانک سرمایهگذاری اروپا نگران است که تهدید تحریمهای آمریکا باعث نگرانی خریداران اوراق قرضه از این بانک شود.