صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۱ ثور ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رویترز: تلاش سازمان یافته آمریکا برای تحریک نارضایتی در ایران

رویترز:  تلاش سازمان یافته آمریکا برای تحریک نارضایتی در ایران

خبرگزاری رویترز به نقل از شماری از مقامهای آمریکا گزارش داده دولت دونالد ترامپ کارزاری تبلیغاتی علیه حکومت ایران به راه انداخته که هدف آن ایجاد ناآرامی در این کشور و اعمال فشار بر تهران برای متوقف کردن برنامه هستهای و برخی فعالیتهای منطقه ‎‌ای این کشور است.
در این گزارش اختصاصی که رویترز روز شنبه (۲۱ جولای) منتشر کرده به نقل از مقامهای فعلی و سابق دولت آمریکا آمده که مایک پومپئو، وزیر خارجه و جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخسفید حمایت این برنامه را بر عهده دارند و طی آن یک رشته سخنرانیهای تخریبی و کارزارها در شبکههای اجتماعی ترتیب داده شده که هدف آنها هم راستا با تصمیم دونالد ترامپ برای ایجاد تنگناهای اقتصادی برای ایران از طریق تشدید تحریمهای این کشور است.
در این گزارش مفصل رویترز مدعی است که علاوه بر گفتگو با چند مقام فعلی و سابق دولت آمریکا با یک مقام ایرانی که نخواسته نامش فاش شود هم گفتگو کرده اما نه کاخسفید و نه وزارت خارجه به درخواست این خبرگزاری برای واکنش درباره جزئیات این گزارش پاسخ ندادهاند.
هر چند یک مقام وزارت خارجه که نخواسته نامش فاش شود در پاسخ به رویترز گفته: «بگذارید تصریح کنم که ما به دنبال تغییر رژیم در ایران نیستیم بلکه به دنبال تغییر رفتار رژیم ایران هستیم.»
«ما آگاهیم که حکومت ایران را در حال سوق دادن به نقطهای هستیم که ناچار به انتخابهای حیاتی خواهد بود. درنهایت آنها یا تغییر را انتخاب خواهند کرد و یا ادامه رفتارهای تخریبی برایشان بسیار دشوار خواهد شد. ضمنا ما آشکارا از تصویر روشنی از دستاوردهایی که میتوانیم با هم به دست آوریم و مردم ایران از آن برخوردار شوند، سخن گفتهایم.»
آن طور که رویترز نوشته، مطابق این طرح سخنرانیها و کارزارهایی در شبکههای اجتماعی راهاندازی شده که اطلاعات مورد استفاده در آنها بعضا «اغراق شده» و یا «در تضاد با اظهارات رسمی مقامهای دولت آمریکا» است؛ اطلاعاتی که با هدف «تخطئه و بدنام کردن رهبران ایران» تهیه شده است.
برای مثال رویترز سخنان روز ۲۱ می مایک پومپئو در واشنگتن را برجسته کرده که طی آن وزیرخارجه آمریکا گفته بود دولت ایران به جای هزینه کردن درآمدهای بعد از برجام برای مردم کشورش، آن منابع را صرف جنگهای نیابتی خود در منطقه کرده است.
رویترز این اظهارات را در تناقض با گفتههای رابرت اشلی، رئیس آژانس اطلاعات دفاعی ارزیابی کرده که ماه مارچ گذشته گفته بود هزینه‌‌های اجتماعی و اقتصادی الویت دولت ایران است هر چند در کنار آن حکومت برای برنامههای امنیتی خود هم هزینه کرده است.
رویترز نوشته بررسی حساب فارسی وزارت خارجه آمریکا در توییتر و سایت اینترنتی «شِیرآمریکا» نشان میدهد که طی یک ماه گذشته نوشتههای مختلفی با این هدف انتشار یافته است.