صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۱ ثور ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اسرائیل: اگر مرز آرام باشد راه ورود کالا به غزه را باز می‌کنیم

اسرائیل: اگر مرز آرام باشد راه ورود کالا به غزه را باز می‌کنیم

اسرائیل میگوید که اگر آرامش در مرز غزه و اسرائیل ادامه داشته باشد، روز سهشنبه گذرگاه حیاتی ورود کالا به غزه را دوباره باز خواهد کرد.
دولت اسرائیل، حدود دو هفته پیش گذرگاه حیاتی ورود کالا به غزه را در واکنش به رها کردن بادبادکهای آتشزای فلسطینیها در مرز غزه با اسرائیل، بست.
پس از بستن این گذرگاه، ارتش اسرائیل، به دنبال کشته شدن یک سرباز اسرائیلی مواضعی را در غزه هدف قرار داد. این اولین سرباز اسرائیلی است که پس از جنگ سال ۲۰۱۴، در غزه و مناطق همجوار آن کشته میشود.
در حملات ارتش اسرائیل به غزه چهار فلسطینی کشته شدند. اسرائیل میگوید در این حملات مواضع حماس را هدف گرفته است. با تشدید خشونتها در نوار غزه، جنبش فلسطینی حماس اعلام کرد که برای آتشبس با اسرائیل به توافق رسیده است. حماس گفته است مصر و سازمان ملل متحد میانجیگران این آتشبس بودند.
به گزارش بی بی سی، در آستانه هفتادمین سالگرد تاسیس کشور اسرائیل، فلسطینیان تظاهرات اعتراضی «بازگشت» را در مرز غزه با اسرائیل شروع کردند. این اعتراضات همچنان هر جمعه برگزار میشود.
فلسطینیان خواهان حق برگشت به سرزمینهایی هستند که با تاسیس اسرائیل در سال ۱۹۴۸ از دست دادهاند.
از زمان آغاز تظاهرات مرزی، بیش از ۱۴۰ فلسطینی کشته شدهاند. فلسطینیان با رها کردن بادبادک و بادکنکهای آتشزا اعتراض خود را نشان میدهند. مقامهای اسرائیلی میگویند فرستادن بادبادکهای آتشزا موجب آتشسوزی و از بین رفتن مزارع کشاورزی میشود.