صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۱ اسد ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

زلزله اندونیزیا؛ تلاش برای نجات نمازگزاران مسجد

زلزله اندونیزیا؛ تلاش برای نجات نمازگزاران مسجد

پس از زلزله مرگبار روز یکشنبه در لومبوک اندونیزیا، ماموران در خرابههای یک مسجد در جستجو هستند چرا که در زمان زلزله هنگام نماز مغرب بوده است و بیم آن میرود که عده زیادی زیر آوار مانده باشند.
روز یکشنبه زلزلهای به بزرگی ۶.۹ منطقه لومبوک اندونیزیا را لرزاند که در اثر آن تقریبا صد نفر کشته شدند و حدود ۲۰ هزار نفر خانههایشان را از دست دادند.
این مسجد یکی از هزاران ساختمانی است که در شمال لومبوک کاملا خراب شده است.
بر اساس گزارش کمیته امداد و نجات ملی اندونیزیا دو نفر تا کنون از زیر آوار زنده نجات پیدا کردهاند.
زمین لرزه هنگام برگزاری نماز مغرب در این مسجد رخ داده و یک شاهد عینی به خبرگزاری فرانسه گفته که دستکم پنجاه نفر در مسجد جبل النور درروستای لادینگ لادینگ در شمال لومبوک در حال نماز بودهاند.
کلانا، ۵۳ ساله که در مسجد بوده است به خبرگزاری فرانسه گفت: «وقتی امام جماعت دوید بقیه هم از او تبعیت کردند.»
دستکم سه جسد از زیر آوار بیرون آورده شده است.
یکی از مسئولان امداد و نجات میگوید که تعداد زیادی کفش و دمپایی در مقابل مسجد پیدا شده که همین مسئله نگرانیها را درباره تعداد قربانیان افزایش میدهد.
امام جماعت این مسجد زنده از زیر آوار بیرون آورده شده است.
یک هفته پیش از این زلزله، زلزله دیگری در لومبوک اتفاق افتاد که باعث کشته شدن شانزده نفر شد. لومبوک جزیرهایست به وسعت ۴۵۰۰ کیلومتر مربع در چهل کیلومتری شرق جزیره بالی که به خاطر سواحل و مناظر زیبایش محبوب گردشگران است.
آمار رسمی کشته شدگان زلزله یکشنبه ۹۸ نفر است اما مقامات رسمی میگویند که تعداد قربانیان رو به افزایش است. بیشتر کشتهشدگان زیر آوار مانده‌‌اند.
برخی از ساختمانهای جزیره بالی هم بر اثر زلزله خراب شده است و گزارش شده که دستکم دو نفر در این جزیره توریستی کشته شدهاند.
عملیات جستجو و نجات برای نجات حدود چهار هزار نفر از جزایر گیلی در جریان است