صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲ اسد ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ترکیه تعرفه گمرکی بر کالاهای آمریکایی را افزایش داد

ترکیه تعرفه گمرکی بر کالاهای آمریکایی را افزایش داد

ترکیه تعرفه گمرکی بر شماری از اقلام وارداتی از آمریکا را افزایش داده است و همزمان، برخی رسانههای ترکیه از استقبال مردم از درخواست رئیس جمهوری برای حمایت از پول ملی آن کشور خبر دادهاند هر چند دامنه این استقبال و تاثیر احتمالی آن بر نرخ برابری لیر مشخص نیست.
به گزارش بی بی سی، روز چهاشنبه، ۲۴ اسد (۱۵ آگست)، دولت ترکیه اعلام کرد که از یک رشته کالاهای وارداتی از آمریکا تعرفه گمرکی بیشتری دریافت خواهد کرد. در فهرست اعلام شده در روزنامه رسمی ترکیه، اقلام متنوعی شامل برنج، خودرو، نوشابههای الکلی، زغال سنگ و نظایر آن دیده میشود.
در پی انتشار این فهرست، معاون رئیس جمهوری ترکیه در توییتر خود نوشت که افزایش تعرفه گمرکی «در چارچوب اصل مقابله به مثل و به تلافی حملات اقتصادی آگاهانه ایالات متحده» صورت گرفته است. ساعاتی پیش از آن، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، تلویحا هشدار داده بود که ممکن است کالاهای الکترونیکی ساخت آمریکا را تحریم کند.
روز جمعه این هفته، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که تعرفه گمرکی بر واردات آهن و فولاد از ترکیه را افزایش داده است. آقای ترامپ پیشتر اقداماتی را در جهت کاهش واردات فولاد و آلومینیوم از جمله از شماری از کشورهای غربی متحد ایالات متحده انجام داده است.
رئیس جمهوری آمریکا در جریان مبارزات انتخاباتی خود «سیاست تجاری دروازههای باز» ایالات متحده در مورد واردات برخی کالاها به خصوص فولاد را مورد انتقاد شدید قرار داده و آن را عامل ورشکستگی واحدهای تولیدی در آمریکا و بیکاری گسترده کارگران صنایع معرفی کرده بود. او گفته بود که کشورهای صادرکننده فولاد به آمریکا به راه های مختلف از جمله سوبسید حمایتی از تولیدات خود و وضع تعرفه بر واردات از آمریکا، امتیازی نابرابر در این زمینه به دست آورده و صنایع آمریکا را به ورشکستگی کشاندهاند.
دونالد ترامپ همچنین گفته است که صنایع اساسی فلزی به خصوص فولاد و آلومینیوم در ساخت اسلحه و تجهیزات نظامی کاربرد دارد و از میان رفتن این صنایع در آمریکا به خاطر فشار واردات به معنی وابستگی صنایع نظامی به خارج بوده و با امنیت ملی این کشور مغایرت دارد.
علاوه بر ملاحظات اقتصادی، روابط سیاسی بین ترکیه و کشورهای غربی، از جمله ایالات متحده در چند سال اخیر به سردی گراییده است. کشورهای غربی ابراز نگرانی کردهاند که رجب طیب اردوغان که طی بیش از پانزده سال گذشته در سمتهای نخست وزیر و رئیس جمهوری قدرت را در ترکیه در دست داشته به تدریج موازین دموکراسی در آن کشور را نادیده میگیرد.
در حالیکه ترکیه همچنان یکی از اعضای سازمان پیمان اتلانتیک شمالی - ناتو - است روابط نظامی آن کشور با روسیه نیز باعث ناخرسندی کشورهای غربی و از جمله ایالات متحده شده است. همچنین، ادامه بازداشت آندرو برانسون، کشیش آمریکایی به اتهام ارتباط با رهبران کودتای سال ۲۰۱۶ و رد درخواست آمریکا برای آزادی او روابط دو کشور را سرد کرده است.