صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۳۱ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

جان مک‌کین، سناتور برجسته آمریکایی درگذشت

جان مک‌کین، سناتور برجسته آمریکایی درگذشت

جان مککین، سناتور برجسته آمریکایی درگذشت. او در یک سال گذشته با سرطان مغز پیشرفته دست و پنجه نرم میکرد. از سناتور مک کین به عنوان برترین اخلاقمدار حزب جمهوریخواه یاد میشد.
آقای مککین که از چند ماه پیش به علت سرطان مغز کنگره را ترک و مشغول معالجه شده بود روز جمعه گفت دیگر تمایلی برای ادامه درمان ندارد.
باراک اوباما، رئیسجمهوری سابق آمریکا که در سال ۲۰۰۸ با جان مککین برای ورود به کاخسفید رقابت کرد با صدور بیانیهای به مرگ او واکنش نشان داده و نوشته: "من و جان مک کین از دو نسل متفاوت، دو دیدگاه متفاوتیم و در بالاترین سطح سیاسی روبروی هم رقابت کردهایم. اما در یک چیز با هم مشترک بودیم. در ایدئولوژی که چندین نسل آمریکایی و مهاجران برای آن جنگیده و جان فدا کردهاند. این عقیده که آمریکا سرزمینی است که همه چیز در آن ممکن است.»
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هم که بارها از آقای مک کین به تندی انتقاد کرده بود و حتی دوران اسارات او به عنوان سرباز جنگی در ویتنام را به سخره گرفته بود در توییتر به خانواده مککین تسلیت گفته است.
آقای مککین، ۸۱ ساله، ماه جون سال گذشته و در حالی که برای یک جراحی ساده و برداشتن یک لخته خون بستری شده بود با تشخیص یک تومور مغزی بدخیم و پیشرونده روبرو شد و درمان را با عمل جراحی در بالای چشم چپ خود آغاز کرده بود.
او در طول چهار دهه فعالیت سیاسی خود دو بار برای ورود به کاخسفید نامزد شد اما نتوانست وارد کاخ‌‎سفید شود. با وجود این، از او به عنوان یکی از محبوبترین چهرههای سیاسی آمریکا که مردم به چشم یک «رهبر» به او نگاه میکردند یاد میشود.
جیمی کارتر و جرج دبلیو بوش، هر دو از روسای جمهور سابق آمریکا؛ جو بایدن، معاون سابق رئیس جمهوری، سناتور چاک شومر، رهبر دموکراتها در مجلس سنا و میچ مک کانل، رهبر جمهوریخواهان در سنا با انتشار بیانیههای مجزا نسبت به مرگ آقای مککین ابراز تاسف کرده و «شجاعت، اخلاقمداری و انسانیت» او را ستودهاند. جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا هم درگذشت آقای مککین را تسلیت گفته و از او به عنوان یک وطنپرست شجاع یاد کرده است.
با وجود محبوبیت او در میان مردم آمریکا سناتور مککین به اتخاذ سیاست های سختگیرانه علیه کشورهایی که آمریکا «دشمن» خود تلقی میکند شهرت داشت.