صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۹ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ترامپ از توافق تجاری باورنکردنی با مکزیک خبر داد

ترامپ از توافق تجاری باورنکردنی  با مکزیک خبر داد

همزمان با افزایش فشار واشنگتن برای مذاکره مجدد در مورد پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی، نفتا، ایالات متحده و مکزیک بر سر کلیات یک توافق تجاری دوجانبه به توافق رسیده اند.
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، که منتقد سرسخت نفتا محسوب می شود، روز دوشنبه ۲۷ آگست، از به دست آمدن موفقیتی بزرگ در مذاکرات تجاری با مکزیک خبر داد.
وی با حضور در مقابل دوربین تلویزیون در کاخ سفید، اعلام کرد دو کشور به توافقی «باورنکردنی» دست یافته اند که «خیلی منصفانه تر» است.
با وجود این، هنوز مشخص نیست که پیشرفت مورد اشاره آقای ترامپ در مذاکرات، به نهایی شدن یک توافق تجاری جدید میانجامد یا نه.
مذاکره کنندگان می خواهند پیش از سر کار آمدن آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس جمهور منتخب مکزیک در ماه دسامبر، گفتگوها را به نتیجه برسانند.
آقای اوبرادور نسبت به ادامه گشایش بخش انرژی که با ابتکار آقای پینا نیه تو، رئیس جمهور کنونی، انجام شده بی رغبت است. این موضع گیری می تواند مذاکرات را دشوار کند.
به علاوه برای ایجاد تغییر در پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی، باید سومین کشور عضو نفتا یعنی کانادا هم با چنین تغییری موافقت کند. حجم تجارت خارجی کانادا، به حدود یک تریلیون (هزار میلیارد) دالر در سال بالغ می شود.
آقای ترامپ گفت شاید با کانادا توافق جداگانه ای امضا شود. او همچنین کانادا را به اعمال تعرفه موتر تهدید کرد و گفت می خواهد نام «نفتا» را که به گفته او «بار منفی دارد» دور بریزد.
جاستین ترودو نخست وزیر کانادا بعد از اعلام توافق تازه آمریکا و مکزیک با آقای ترامپ صحبت کرده است.
به گفته دفتر نخست وزیر کانادا آنها گفتگوی «سازنده ای» داشتند و چشم انتظار دیدار «تیم های خود با امید به رسیدن به نتیجه ای موفق برای مذاکرات» هستند. مذاکره کنندگان این دو کشور قرار است سه شنبه ملاقات کنند.
یک سخنگوی کریستیا فریلند وزیر خارجه کانادا گفت که این کشور از پیشرفت در مذاکرات آمریکا و مکزیک «دلگرم» شده است اما در مورد جزییات آن اظهار نظر نکرد.
مذاکرات مجدد در مورد نفتا، از یک سال پیش و پس از آن آغاز شد که آقای ترامپ تهدید کرد در صورت تغییر نکردن شرایط پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی، از این پیمان خارج خواهد شد.
دونالد ترامپ همواره این پیمان را عامل کاهش میزان اشتغال در صنایع تولیدی آمریکا، به ویژه در صنعت اتومبیل سازی دانسته است. پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی در سال ۱۹۹۴ (۱۳۷۳ خورشیدی) میان آمریکا، کانادا و مکزیک، و با هدف تسهیل تجارت و همکاریهای اقتصادی میان این سه کشور به امضا رسید