صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۵ قوس ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سازمان ملل: طرف‌های درگیر در یمن به احتمال زیاد مرتکب جنایت جنگی شده‌اند

سازمان ملل: طرف‌های درگیر در یمن به احتمال زیاد مرتکب جنایت جنگی شده‌اند

سازمان ملل میگوید طرفهای درگیر در بحران یمن به احتمال قوی مرتکب نقض قوانین بینالمللی و جنایت جنگی شده و نقض قوانین انسانی و کیفری بینالمللی همچنان ادامه دارد.
این سازمان دیروز گزارشی را درباره وضعیت حقوق بشر در یمن منتشر کرد که نتیجه کار گروه خبرگان سازمان ملل بود و محدوده زمانی جون ٢٠١٤ تا سپتامبر ٢٠١٨ را در بر میگرفت.
این کارشناسان به این نتیجه رسیدند که "مقامهایی در دولت یمن و ائتلاف، از جمله عربستان سعودی و امارات متحده عربی اقداماتی را انجام دادهاند که ممکن است در مقابل یک دادگاه مستقل و باصلاحیت، جنایت بینالمللی قلمداد شود.»
به گزارش بی بی سی، کامل جبوری، رئیس گروه خبرگان بینالمللی و منطقهای سازمان ملل گفت: «شواهد اندکی وجود دارد که طرفین تلاشی برای تقلیل آسیب به غیرنظامیان کرده باشند. من از آنها می خواهم که در این درگیری فراموش شده به عزت انسانی اولویت بدهند.»
گزارش همچنین میگوید که بیشتر شهروندانی که مستقیما قربانی شدهاند به دلیل حملات هوایی ائتلاف بوده است. «حملات هوایی مناطق مسکونی، بازارها، مراسم ختم و عروسی، بازداشتگاهها، قایقهای غیر نظامی و حتی تاسیسات پزشکی را هدف قرار داده است.» این گزارش همچنین میگوید محدودیت نقلانتقالات هوایی و دریایی از جمله بسته شدن فرودگاه صنعا و بندرحدیده را میتوان احتمالا جنایت جنگی دانست چرا که دسترسی غیرنظامیان به مواد غذایی و دارو را محدود میکند.
این نخستین گزارش از این دست است که سازمان ملل درباره یمن تهیه کرده است. این گزارش ماه آینده در شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه خواهد شد.
این گزارش همچنین به بازداشتهای خودسرانه، شکنجه، نبود روال قضایی، نقض آزادی بیان، آزار و تعقیب روزنامهنگاران و مدافعان حقوق بشر در تمام یمن و تخریب وجهه فعالان حقوق بشر از سوی «عربستان سعودی و امارات متحده و مقامات بالفعل» اشاره کرده است.
بازرسان سازمان ملل همچنین به استفاده احتمالی گسترده نیروهای حوثی-صالح در جنگهای شهری هشدار داده و تحقیقات بیشتری در این باره را لازم دانستهاند.
به گفته سازمان ملل، در درگیریهای یمن، بیش از ده هزار نفر کشته شدهاند که ٦٦٠٠ نفر غیرنظامی بوده و بیش از ٥٥ هزار نفر هم زخمیشدهاند.
دیروز ائتلاف به رهبری عربستان سازمان ملل را به جانبداری در باره بمباران دو منطقه تحت کنترل شورشیان حوثی متهم کرد. گزارش شده که در این حملات شماری غیرنظامی از جمله حداقل ٣٣ کودکی که سوار اتوبوس مدرسه بودند کشته شدهاند.
ترکی الملکی سخنگوی ائتلاف به رهبری عربستان گفت اطلاعات سازمان ملل بر اساس «داستانهای شورشیان» بوده است.
در سال ٢٠١٥، شورشیان حوثی که عربستان آنها را وابسته به ایران میداند عبدربه منصور هادی رئیس جمهور یمن را سرنگون کرده و بخشهای بزرگی از کشور را در کنترل گرفتند.
عربستان که از نفوذ ایران نگران بود با کمک امارات متحده و حمایت آمریکا ائتلافی را شکل داد و وارد جنگ با شورشیان حوثی شد.