صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲ اسد ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ترامپ: سیاست‌های آمریکا می‌تواند به سقوط حکومت ایران بینجامد

ترامپ: سیاست‌های آمریکا می‌تواند به سقوط حکومت ایران بینجامد

ترامپ گفته است که با سیاستهای او در قبال ایران، از جمله خروج آمریکا از برجام، احتمال سقوط جمهوری اسلامی وجود دارد. مقامهای آمریکایی سیاست دولت این کشور را نه تغییر رژیم، بلکه "تغییر رفتار" حکومت ایران عنوان میکنند.
به گزارش دویچه وله، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در مصاحبهای با خبرگزاری بلومبرگ که متن آن روز جمعه نهم سنبله (۳۱ اگست) منتشر شده است، گفت که سیاستهای او میتواند منجر به سقوط حکومت ایران شود.
ترامپ یکی از سیاستهایی را که میتواند منجر به سرنگونی جمهوری اسلامی شود، خروج دولت خود از توافق اتمی با ایران موسوم به برجام عنوان کرد.
رئیس جمهوری آمریکا در گفتوگوی خود با بلومبرگ که در کاخ سفید انجام شده است، تأکید کرد: «زمانی که من به اینجا آمدم پرسش این بود که آنها (ایرانیها) چه زمانی خاورمیانه را تسخیر میکنند. اینک اما پرسش این است که اصلا دوام خواهند آورد. این تغییر چشمگیری در عرض یک سال و نیم است».
سیاستهای منطقهای جمهوری اسلامی و تلاش ایران برای گسترش نفوذ خود در خاورمیانه، در کنار برنامه موشکهای بالستیک این کشور، یکی از دلایل خروج آمریکا از برجام بود.
ترامپ در حالی از احتمال سقوط جمهوری اسلامی به دلیل سیاستهای خود سخن گفته که مقامهای بلندپایه دولتاش بارها تأکید کردهاند که ایالات متحده به دنبال تغییر رژیم در ایران نیست. جان بولتون، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری ایالات متحده و برایان هوک، مسئول «گروه اقدام ایران» در دولت ترامپ، از جمله آخرین مقامهای عالیرتبه آمریکایی بودند که بر سیاست این کشور برای «تغییر رفتار» جمهوری اسلامی تأکید کردند.
بولتون روز ۲۲ اگست گذشته در پایان سفر سه روزهاش به اسرائیل، با بیان اینکه تحریمهای آمریکا به قصد تغییر رژیم ایران نیست، تصریح کرد: «روشن بگویم که تغییر رژیم ایران سیاست آمریکا نیست. آنچه ما میخواهیم تغییری چشمگیر در رفتار این حکومت است». دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز ۸ ماه می گذشته خروج آمریکا از توافق هستهای با ایران را اعلام کرد. دور نخست تحریمها ۱۵ اسد گذشته از جمله در حوزههای خرید و تهیه دالر توسط جمهوری اسلامی، تجارت طلا و فلزات گرانبها و موترسازی، آغاز شد. روز ۱۳ آبانماه آینده نیز تحریمهای آمریکا در حوزه نفت و انرژی و مبادلات بانک مرکزی ایران اعمال خواهد شد.