صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۶ سرطان ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ائتلاف عربستان اشتباه در هدف قرار دادن اتوبوس کودکان یمنی را پذیرفت

ائتلاف عربستان اشتباه در هدف قرار دادن اتوبوس کودکان یمنی را پذیرفت

اتئلاف نظامی به سرکردگی عربستان پذیرفته که هدف قرار دادن اتوبوس کودکان در روز ۹ اگست ماه گذشته اشتباه بوده و ضمن ابراز تاسف و همدردی گفته از طریق دولت یمن به خانواده قربانیان غرامت خواهد پرداخت. این ائتلاف همچنین گفته در نحوه مدیریت عملیاتهای مشابه بازبینی خواهد کرد.
به گزارش بی بی سی، در حمله هوایی که روز پنجشنبه (۹ اگست) به اتوبوسی در حال حرکت در ضحیان در ولایت صعده یمن صورت گرفت ۵۱ نفر از جمله ۴۰ کودک کشته شدند. اغلب این کودکان بین ۱۰ تا ۱۳ سال سن داشتند.
روز شنبه ائتلاف نظامی که در یمن با شورشیان حوثی میجنگد با صدور بیانیهای ضمن پذیرفتن این اشتباه تاکید کرد به تخلفات کسانی که در این عملیات نقش داشتهاند رسیدگی خواهد کرد.
با وجود این سخنگوی کمیته تحقیقات این ائتلاف همچنان میگوید چند نفر از رهبران شورشیان حوثی هم هدف این عملیات بودهاند.
قومندان منصور المنصور، رئیس کمیته بررسی و ارزشیابی این ائتلاف گفته در خلال تحقیقات مرتبط با این عملیات مشخص شده که اتوبوس چند نفر از رهبران حوثیها را حمل میکرده و بدین لحاظ برای هدف قرار دادن آن «توجیه نظامی وجود داشته است.»
این در حالی است که در بیانیهای که خبرگزاری اس.پی.ای عربستان منتشر کرد آمده: «ستاد فرماندهی ائتلاف ضمن ابراز پشیمانی به علت این اشتباهات، مراتب همدردی و تسلیت خود را به خانوادگان قربانیان ابراز میدارد.»
در این بیانیه همچنین آمده که این ائتلاف در هماهنگی با دولت یمن تلاش خواهد کرد که به بازماندگان این واقعه غرامت بپردازد و همچنین در نحوه مدیریت عملیاتهای مشابه بعدی بازبینی کند.
این اتئلاف همچنین تاکید کرده که هیچگاه به عمد غیرنظامیان را هدف قرار نداده اما نهادهای حقوقبشری میگویند بمباران بازارهای محلی، مکاتب، شفاخانهها و مناطق مسکونی شاهدی بر عملیاتهایی است که این ائتلاف انجام داده و مدرکی بر ارتکاب جرایم جنگی است.