صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۶ سرطان ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

خریداران آسیایی نفت ایران از تحریم‌های آمریکا پیروی می‌کنند

خریداران آسیایی نفت ایران از تحریم‌های آمریکا پیروی می‌کنند

جاپان خرید نفت از ایران را متوقف میکند. واردکنندگان عمده نفت در این کشور در پی جایگزینی برای ایران هستند. هند نیز واردات نفت از ایران را کاهش داده است. کشورهایی آسیایی خریدار بیش از ۶۰ درصد نفت صادراتی ایران بودند.
به گزارش دویچه وله، خبرگزاری فرانسه به نقل از رسانههای محلی جاپان نوشته است واردکنندگان عمده نفت در جاپان به دلیل نگرانی از تحریمهای یکجانبه آمریکا علیه ایران برای توقف واردات نفت از این کشور آماده میشوند. به گزارش آژانس خبری جیجی، تلاش توکیو برای معافیت از تحریمهای نفتی ایران از قرار به نتیجه نرسیده است و واردکنندگان این کشور تصمیم دارند از ماه اکتبر (یک ماه دیگر) خرید نفت از ایران را متوقف کنند. واردکنندگان جاپانی به دنبال جایگزینی برای نفت ایران هستند.
دور دوم تحریمهای آمریکا علیه ایران که صنعت نفت را در بر میگیرد از ماه نوامبر به اجرا گذاشته میشود. آمریکا تصمیم دارد با اجرای این تحریمها امکان صادرات نفت ایران را به صفر برساند.
حذف کامل نفت ایران از بازارهای جهانی کاهش بیش از چهار درصد میزان عرضه را به دنبال خواهد داشت و در صورت عدم وجود منابع جدید به احتمال بسیار زیاد موجب بالا رفتن قیمت نفت خام در جهان خواهد شد.
ایران پس از توافق اتمی با شش قدرت جهانی و تعلیق تحریمها صادرات نفت خود را به حدود دو و نیم میلیون بشکه در روز رسانده بود. این کشور سال گذشته میلادی (۲۰۱۷) حدود ۷۷۷ میلیون بشکه نفت به کشورهای آسیایی و اروپایی صادر کرده بود. ۶۲ درصد این  صادرات به کشورهای آسیایی و ۳۸ درصد به کشورهای اروپایی فروخته شده بود.
به گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، بزرگترین مشتری نفت خام ایران در سال ۲۰۱۷، چین بوده است. پس از آن هند، کوریای جنوبی و جاپان بیشترین میزان واردات نفت از ایران را داشتند. ایتالیا، یونان و فرانسه هم روی هم مشتری یک پنجم از صادرات نفتی ایران بودند.