صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۶ سرطان ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

عارف علوی رئیس جمهور پاکستان شد

عارف علوی رئیس جمهور پاکستان شد

قانونگذاران پاکستان روز سه شنبه عارف علوی، یکی از همکاران نزدیک عمران خان، صدراعظم پاکستان را به حیث رئیس جمهور آن کشور انتخاب کردند.
هر دو مجلس قانونگذاری و چهار اسامبلۀ ایالتی پاکستان از میان سه نامزد، آقای علوی را به حیث رئیس جمهور پاکستان انتخاب کردند.
به گزارش صدای آمریکا، مولانا فضل رحمان، رهبر جمعیت علمای پاکستان که از حمایت حزب مسلم لیک-نواز برخوردار است، و اعتزاز احسن از حزب مردم پاکستان، دو رقیب آقای علوی در انتخابات روز سه شنبه بودند.
انتخابات پارلمانی پاکستانی به تاریخ ۲۵ جولای برگزار شد که در آن حزب تحریک انصاف پاکستان به رهبری عمران خان برنده شد، اما نتوانست اکثریت کرسی های پارلمان را کسب کند.
هرچند ریاست جمهوری در پاکستان یک پست نمادین است، اما با انتخاب عارف علوی، اکنون رئیس جمهور و صدراعظم پاکستان از حزب تحریک انصاف می باشند و موقف این حزب را در حکومت قویتر می سازد.
آقای علوی که در گذشته داکتر دندان بود، یکی از بنیانگذاران حزب حاکم تحریک انصاف به رهبری عمران خان است. او نخست در سال ۲۰۱۳ میلادی از شهر کراچی آن کشور به پارلمان راه یافت و در انتخابات ۲۵ جولای ۲۰۱۸ بار دیگر در انتخابات پارلمانی آن کشور انتخاب شد.
با آنهم، حکومت جدید به رهبری عمران خان با مشکلات جدی از جمله مشکل اقتصادی و بحران بازپرداخت مصارف نظامی آن کشور مواجه است، زیرا در یک سال گذشته، ایالات متحده حدود ۸۰۰ میلیون دالر کمک های خود را برای پاکستان یا به حالت تعلیق آورده و یا آنرا قطع کرده است.
علاوه بر مشکلات اقتصادی و فشار های بین المللی مبنی بر مبارزۀ جدی بر ضد گروه های تندرو و دهشت افگنی مستقر در پاکستان، این کشور یکی از کشور های جهان است که بیشترین ضرر را ناشی از گرمایش زمین متقبل شده است و جمعیت بیش از ۲۰۰ میلیونی آن کشور با کمبود آب مواجه است.