صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۹ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

فراخوان ‹یک ماه ترک اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی› در بریتانیا

فراخوان ‹یک ماه ترک اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی› در بریتانیا

انجمن سلطنتی سلامت عمومی بریتانیا از کاربران شبکه اجتماعی خواسته شده که در ماه جاری میلادی (سپتمبر) کمتر در شبکههای اجتماعی وقت بگذرانند.
مخاطب این کمپین که ‹سپتمبر بدون شبکههای اجتماعی ‹ «Scroll Free September » نام دارد، کاربران شبکههای اجتماعی مانند فیسبوک، اینستاگرام، توییتر و اسنپ چت است.
به گزارش بی بی سی، کارشناسان این انجمن معتقد هستند که دوری از این شبکههای اجتماعی باعث بهبود کیفیت خواب، روابط انسانها و حس سلامت و خوشی میشود.
خدمات بهداشت و درمان ملی بریتانیا (ان اچ اس) از برجسته کردن نقش رسانههای اجتماعی در افزایش مشکلات روانی در جوانان حمایت کرده است.
در این کمپین از معتادان به شبکههای اجتماعی خواسته شده که گوشی های موبایل خود را کنار بگذارند و کمتر در شبکههای اجتماعی فعالیت کنند.
سال گذشته میلادی، انجمن سلطنتی سلامت عمومی در تحقیقی از حدود ۱۵۰۰ نفر در سنین ۱۱ تا ۲۵ سال خواست تا خلق و خویشان در زمان استفاده از پنج شبکه اجتماعی محبوب را ثبت کنند. براساس نتیجه این تحقیق به نظر میرسد، دو شبکه اجتماعی اسنپچت و اینستاگرام بیش از همه بر اضطراب و خودکمبینی افراد تاثیر داشته است.
در این بررسی از هر ده نفر، هفت نفر گفته بودند که اینستاگرام باعث شده که تصویر خیلی بدی از بدنشان داشته باشند و نیمی از شرکت کنندگان ۱۴ تا ۲۴ ساله گفتند که اینستاگرام و فیسبوک حس اضطراب را در آنها تشدید کرده. دو سوم از شرکت کنندگان هم گفتند که فیسبوک قلدری آنلاین را افزایش داده است.
بر اساس یافتههای انجمن سلطنتی سلامت عمومی، «نیمی از کاربران ۱۸ تا ۳۴ ساله گفتهاند ترک یکباره شبکههای اجتماعی تاثیر مثبتی بر خواب آنها داشته و روابط آنها را در دنیای واقعی بهتر کرده است.»
حدود نیمی از این افراد (۴۷ درصد) هم معتقد بودند که این کار در کل برای سلامت آنها سودمند بوده است. شرلی کرامر، از انجمن سلطنتی سلامت عمومی میگوید شبکههای اجتماعی با متصل کردن آدمها به یکدیگر، «توانایی زیادی برای تاثیر مثبتی بر سلامت روان و احساس رضایت از زندگی دارند اما برای بسیاری از جوانان تاثیر آن در مجموع زیان آور بوده است.»