صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۱۳ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

جشن هفتادسالگی کوریای شمالی ‹بدون موشک بالستیک› برگزار شد

جشن هفتادسالگی کوریای شمالی ‹بدون موشک بالستیک› برگزار شد

گزارشها حاکی است که کوریای شمالی در جریان رژه نظامی بزرگی که به مناسبت هفتادمین سال تشکیل این کشور برگزار کرده هیچ موشک بالستیک قارهپیمایی را به نمایش نگذاشته است.
به گزارش بی بی سی، هنوز مشخص نیست که آیا کیم جونگ اون، رهبر این کشور در این مراسم سخنرانی خواهد کرد یا خیر.
بررسی این رژه نظامی از آن جهت که بتوان به نشانههایی درباره تسلیحات کوریای شمالی و همچنین تعهد این کشور به خلع سلاح اتمی دست یافت دارای اهمیت است.
برخی از تحلیلگران پیشبینی کرده بودند که رهبر کوریای شمالی در پی نشستی که با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا داشت، لحن ملایمتری خواهد داشت.
هنوز هیچ فلمی از این رژه نظامی منتشر نشده است، اما خبرنگار خبرگزاری فرانسه که در صحنه بوده و تصاویری از تلویزیون دولتی کوریای شمالی را دیده، گفته که هیچ موشک بالستیک قارهپیمایی در این مراسم دیده نشده است.
در ماه جون سال جاری رهبر کوریای شمالی و رئیس جمهور آمریکا در جریان دیداری که داشتند، توافقنامه مبهمی را در زمینه خلع سلاح شبه جزیره کوریا امضا کردند. اما در این توافقنامه به زمان، جزییات و یا مکانیسم روند خلع سلاح اشاره نشده بود.
پس از آن گفتگوها بین مقامات ارشد دو کشور ادامه پیدا کرد. اما اخیرا سفر از پیش برنامهریزی شده مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا به پیونگ یانگ در آخرین لحظه لغو شد و هر یک از طرفین در حالی که خود را به پیشرفت در زمینه خلع سلاح متعهد میدانند، دیگری را مسئول توقف در مذاکرات میدانند.
در همین حال، برگزاری مسابقات ورزشی سراسری که ۵ سالی است کوریایشمالی سراغ آن نرفته بود، کارزار تبلیغاتی بزرگی برای دولت این کشور خواهد بود که تلاش دارد تصویری جدید از خود در عرصه جهانی تعریف کند.
این تلاشها از المپیک زمستانی سال گذشته در کوریای جنوبی شروع شد که دو کره توافق کردند در برخی رشتهها تیمی مشترک در مسابقات شرکت دهند و در رژه افتتاحیه هم تنها یک کاروان از ورزشکاران دو کشور حضور یافت.