صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۷ سرطان ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

انتخابات سویدن؛ رقابت فشرده دو بلوک اصلی همزمان با بهبود عملکرد حزب ضدمهاجرت

انتخابات سویدن؛ رقابت فشرده دو بلوک اصلی  همزمان با بهبود عملکرد حزب ضدمهاجرت

در انتخابات عمومی سویدن دو بلوک مهم سیاسی این کشور تقریبا شانه به شانه هستند و حزب ضدمهاجرت نسبت به دوره قبل به نتایج بهتری دست یافته است.
به گزارش بی بی سی، با شمارش ۸۰ درصد آرا، ائتلاف حاکم چپ میانه با اختلاف چند دهم درصد از ائتلاف راست میانه پیش است. هر کدام از این دو بیش از ۴۰ درصد آرا را کسب کرده اند.
حزب ملی گرای «دمکرات های سویدن» (اس دی) حدود ۱۸ درصد آرا را به دست آورده درحالی که در انتخابات قبل کمتر از ۱۳ درصد آرا را کسب کرده بود.
همانطور که پیش بینی می شد بروز نبردی طولانی برای تشکیل یک ائتلاف حاکم اکنون قطعی به نظر می رسد.
دو بلوک اصلی گفته اند از تشکیل دولت با کمک «اس دی» خودداری کرده اند. با این حال رهبر این حزب گفته که آماده گفت و گو با همه احزاب است.
جیمی اکسون در یک گردهمایی به مناسبت موفقیت این حزب گفت: «ما کرسی های خود در پارلمان را افزایش می دهیم و نفوذی فوق العاده در تحولات سویدن در هفته ها، ماه ها و سال های آینده خواهیم داشت.»
ائتلاف حاکم به رهبری نخست وزیر استفان لووین که دوره او در حال اتمام است متشکل از سوسیال دمکرات ها و حزب سبز است و در پارلمان از حمایت «حزب چپ» برخوردار است.
ائتلاف راست میانه متشکل از چهار حزب است. اولف کریسترسون، رهبر حزب «میانه روها»، نامزد این ائتلاف برای نخست وزیری است. او گفت که عمر کاری ائتلاف حاکم به پایان رسیده و باید استعفا دهد.
پایکوبی هواداران حزب سوسیال دمکرات در استکهلم که فعلا پیشتاز است اما از آرای آن نسبت به دور قبل کاسته شده اما آقای لووین در یک تجمع حزبی گفت: «ما تا زمان شروع کار پارلمان دو هفته وقت داریم. من به عنوان نخست وزیر، ضمن حفظ آرامش و احترام به رای دهندگان و نظام انتخاباتی سویدن به کارم ادامه می دهم.»
همزمان با افزایش آرای «اس دی» و سایر احزاب کوچک، سوسیال دمکرات ها و «میانه روها» هر دو شاهد کاهش رای خود بودند. با این حال عملکرد «اس دی» هم ضعیف تر از چیزی بود که بعضی از نظرسنجی ها نشان می داد.
تحلیلگران می گویند ممکن است تشکیل یک ائتلاف موثر برای بلوک راست میانه راحت باشد، هرچند نیازمند مذاکرات پیچیده خواهد بود. مهاجرت از مسائل عمده در کارزار انتخاباتی سویدن بود. «اس دی» خواستار اعمال محدودیت های شدید بر مهاجرت است. آقای لووین مواضع این حزب را «نژادگرایانه» توصیف کرده است.