صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۱ ثور ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

برلین احتمال حمله نظامی علیه اسد را بررسی می‌کند

برلین احتمال حمله نظامی علیه اسد را بررسی می‌کند

درصورتیکه  بشار اسد برای سرکوب مخالفان خود باردیگر از سلاح کیمیاوی استفاده کند، ارتش آلمان ممکن است در جنگ داخلی سوریه مداخله کند. به گزارش رسانهها، وزارت دفاع آلمان بررسی گزینههای احتمالی را آغاز کرده است.
به گزارش روزنامه آلمانی "بیلد" اورزولا  فون درلاین، وزیر دفاع آلمان امکان مداخله نظامی آلمان در سوریه، در صورت استفاده دوباره بشار اسد از سلاحهای کیمیاوی را بررسی میکند. وزارت دفاع آلمان از قرار مشغول بررسی امکان ائتلاف نظامی با آمریکا، فرانسه و بریتانیا علیه اسد است.
به گزارش دویچه وله، دلیل بررسی این امکان، درخواست دولت آمریکا از دفتر صدراعظم آلمان عنوان شده است. کارشناسان وزارتدفاع در نشست بررسی درخواست آمریکا، گزینههای مختلفی را مورد بحث گذاشتهاند. این گزینهها پرواز هواپیماهای تجسسی، آنالیز میزان خسارات پس از حمله یا مشارکت فعال در نبرد علیه اسد بوده است.
اگر ثابت شود که اسد بار دیگر از گاز کیمیاوی علیه شهروندان خود استفاده کرده است، جتهای تورنادوی ارتش آلمان هم ممکن است همراه آمریکا، بریتانیا و فرانسه علیه او وارد اقدام شوند و پایگاههای نظامی اسد ، به عنوان مثال انبارهای سلاح را هدف حمله قرار دهند.
بر اساس گزارش روزنامه «بیلد» که خبرگزاریهای آلمان و رویترز هم به آن استناد کردند، در صورت مداخله نظامی ارتش آلمان در یک عملیات سریع علیه اسد، ارتش پس از انجام حمله از بوندستاگ (مجلس فدرال نمایندگان آلمان) درخواست مجوز خواهد کرد.
وزرات دفاع و وزارت خارجه آلمان در بیانیه مشترکی به روزنامه بیلد گفتهاند: «وضعیت سوریه موجب نگرانی عمیق است. مسلم است که ما در این شرایط با متحدان آمریکایی و اروپایی خود ارتباطی تنگاتنگ داریم. تبادل نظر و اطلاعات در تمام سطوح، در مورد وضعیت کنونی، سناریوهای بحرانی احتمالی و همچنین واکنش مشترک در جریان است.»
وزارت دفاع و وزارت خارجه آلمان همزمان تأکید کردهاند که هدف نخست پرهیز از تنش بیشتر است. در بیاینه آنها آمده است: «ما از تمام طرفهای درگیر خواستهایم در وضعیت وحشتناکی که مردم هماکنون گرفتار آن هستند، از بدتر کردن وضعیت پرهیز کنند.»
این درخواست بیشتر بر ممنوعیت استفاده از سلاحهای کیمیاوی تأکید دارد که اسد در گذشته بارها از آنها استفاده کرده است. ماه آوریل پس از حمله کیمیاوی به شهرک دوما در سوریه، آمریکا، فرانسه و بریتانیا در گستردهترین حمله هوایی از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه، مواضع نیروهای اسد را هدف حمله قرار دادند.
آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان آن زمان درخواست مشارکت آلمان در این حمله را رد کرده بود.