صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۱ اسد ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

پوتین: متهمان پرونده اسکریپال پیدا شدند

پوتین: متهمان پرونده اسکریپال پیدا شدند

روسیه میگوید دو نفری را که بریتانیا به حمله تروریستی با سم نوویچوک متهمشان کرده، پیدا کرده است. بنا بر اعلام کرملین، این دو بر خلاف ادعای بریتانیا عضو سرویس جاسوسی ارتش روسیه نیستند، بلکه "شهروندان عادی"اند.
رئیس جمهوری روسیه میگوید نهادهای این کشور دو نفری را که بریتانیا میگوید عامل حمله به سرگئی اسکریپال، جاسوس دوجانبه سابق روس هستند، شناسایی کردهاند. ولادیمیر پوتین در همایشی اقتصادی در شهر ولادیووستوک گفت: «ما میدانیم چه کسانی هستند. ما آنها را پیدا کردیم.»
پوتین در عین حال اتهامها علیه این دو نفر را رد کرد: «من میتوانم اطمینان دهم که هیچ امر غیر عادی یا مجرمانهای [درباره این دو] وجود ندارد.»
به گفته رئیس جمهوری روسیه، این دو شهروندان غیر نظامی هستند و نه عضو ارتش. او ابراز امیدواری کرد که این دو در گفتوگو با رسانهها، درباره خود اطلاعات بیشتری بدهند.
نهادهای بریتانیایی یک هفته پیش دو فرد روس به نامهای الکساندر پتروف و روسلان بوشیروف را مأمور مخفی و عامل حمله به اسکریپال و دخترش معرفی کردند. نام و عکس این دو منتشر شد.
به گفته نخستوزیر بریتانیا، این دو متهم عضو سرویس جاسوسی ارتش روسیه (GRU ) هستند؛ همان نهادی که سرگئی اسکریپال زمانی برای آن کار میکرد. ترزا می بار دیگر کرملین را آمر حمله به اسکریپال معرفی کرد.
اسکریپال و دخترش، یولیا روز ۱۳ حوت گذشته (چهار مارچ) بیهوش روی یک نیمکت در شهر سالزبوری در جنوب انگلیس پیدا شدند. آنها که با سم نظامی نوویچوک مسموم شده بودند، پس از چند هفته اقامت در بیمارستان، از مرگ حتمی رهایی یافتند.
خانواده نوویچوک تنها در آزمایشگاههای دولتی قابل تولید است. این سم اعصاب برای نخستین بار در اتحاد جماهیر شوروی سابق تولید شد. بریتانیا روسیه را آمر ترور ناموفق اسکریپال معرفی میکند. مسکو این اتهام را رد میکند.
حمله به اسکریپال بحران سیاسی عمیقی در روابط لندن-مسکو ایجاد کرد. متحدان بریتانیا هم در حمایت از لندن مناسبات دیپلماتیک خود با روسیه را کاهش دادند.
مدتی بعد در محلی در نزدیکی محل مسمومیت اسکریپال و دخترش یک زوج بریتانیایی با علائم مسمومیت به شفاخانه منتقل شدند. زن کشته شد. پولیس بریتانیا و کارشناسان سازمان منع سلاحهای کیمیاوی تأیید کردند که این دو هم با سم نوویچوک تماس داشتهاند. پولیس اعلام کرد این زوج احتمالا با باقیمانده سمی که برای کشتن اسکریپال تدارک دیده شده بود، تماس داشته اند.