صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۶ سرطان ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بحـران سوریه؛ اردوغان در روسیه با پوتین دیدار خواهد کرد

بحـران سوریه؛  اردوغان در روسیه با پوتین دیدار خواهد کرد

دولت ترکیه میگوید در حالی که تلاشها برای جلوگیری از یک حمله نظامی گسترده در شمال سوریه ادامه دارد، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور، دوشنبه آینده با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه دیدار خواهد کرد.
این دیدار در شهر سوچی در روسیه برگزار خواهد شد.
نیروهای دولتی سوریه با حمایت روسیه برای پس گرفتن کنترل ولایت ادلب از شورشیان در شمال این کشور، در آماده باش هستند. سفیرهای آمریکا و ترکیه در سازمان ملل، روز سه شنبه ۲۰ سنبله/۱۱سپتمبر، در جریان نشستی در شورای امنیت نسبت به عواقب «فاجعه بار» هرگونه عملیات سوریه و متحدانش در شهر ادلب هشدار داده اند.
در حالی که نیکی هیلی، سفیر آمریکا، نتیجه هرگونه عملیاتی در ادلب را «ناگوار» دانست اسیلی نبنزیا سفیر روسیه گفت که نمیتوان اجازه داد «تروریستها» از صدها هزار ساکن ادلب به عنوان «سپر انسانی» استفاده کنند.
جلسه سازمان ملل سه روز پس از حمله «جنگندههای روسیه»به مناطقی از ادلب برگزار شد.
نهادهای ناظر مسایل سوریه میگویند حملات امروز جنگندهها به مواضع احرار شام و هیات تحریر شام صورت گرفته که هر دو از گروه های جهادی مخالف بشار اسد هستند. هیات تحریر شام ۱۰ هزار پیکارجو در ادلب دارد و از نظر سازمان ملل متحد یک گروه تروریستی است.
یک روز پیش از حملات «جنگندههای روسیه» ولادیمیر پوتین، رجب طیب اردوغان و حسن روحانی، رئیسان جمهوری روسیه، ترکیه و ایران در نشستی در تهران اوضاع سوریه را بررسی کردند. مقامات روسیه، سوریه و ایران تمامی مخالفان حکومت بشار اسد را «تروریست» میخوانند در حالیکه دولت ترکیه تنها گروههای اسلامگرای تندرو و برخی گروههای کرد را «تروریست» میداند و سایر گروههای مسلح مخالف با معتدل توصیف میکند.
دیدار سران روسیه، ترکیه و ایران در حالی برگزار شد که پیش از آن سرگئی لاوروف وزارت خارجه روسیه گروههای مسلح مستقر در ادلب را به تدارک دیدن یک حمله کیمیاوی به قصد اتهام زدن به دولت سوریه متهم کرده بود.