صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۶ سرطان ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

طرح سازمان ملل برای ایجاد مسیر هوایی جهت انتقال بیماران از یمن

طرح سازمان ملل  برای ایجاد مسیر هوایی  جهت انتقال بیماران از یمن

سازمان ملل متحد مشغول برنامهریزی یک عملیات انساندوستانه برای انتقال بیماران یمنی به خارج از این کشور است. قرار است یک پل هوایی برای انتقال افرادی که از بیماریهای سخت رنج میبرند، ایجاد شود.
دکتر نویو زاگاریا، مسئول یمن در سازمان بهداشت جهانی از ایجاد یک پل هوایی در یمن برای انتقال بیمارانی که از بیماریهای سخت رنج میبرند خبر داده است.
به گفته زاگاریا، سازمان ملل متحد در حال برنامهریزی عملیاتی برای انتقال این افراد است تا آنها «تحت درمانی قرار گیرند که به آن نیاز دارند».
این پل هوایی قرار است ابتدا به مدت شش ماه فعال باشد و از طریق آن، بیماران به مراکز درمانی خارج از یمن منتقل شوند. سازمان بهداشت جهانی اعلام نکرده است که این مراکز درمانی در چه کشور یا کشورهایی برپا خواهند شد.
نویو زاگاریا گفته است در عملیات سازمان ملل متحد بیمارانی در الویت برای انتقال به خارج قرار میگیرند، که از «کمخونی، بیماریهای تیروئید، سرطان- مانند سرطان رحم» رنج میبرند. او تأکید کرده است بیمارانی که نیاز به پیوند اعضا دارند نیز شامل این فهرست میشوند.
یمن بیش از چهار سال است که شاهد نبردی سهمگین میان نیروهای دولتی و شیعیان حوثی این کشور است. این نبرد با دخالت کشورهای خارجی به جنگی ویرانگر تبدیل شده است.
به گفته منابع سازمان ملل متحد تا کنون بیش از ده هزار نفر در جنگ داخلی یمن کشته و هزاران نفر آواره شدهاند. حدود ۲۲ میلیون نفر از شهروندان یمن به کمکهای انساندوستانه نیازمند هستند. این کشور در کل ۲۷ میلیون نفر جمعیت دارد.
مارتین گریفیتس نماینده ویژه سازمان ملل برای یمن که به این کشور سفر کرده است، تلاش میکند نیروهای دولتی و شورشیان حوثی را به میز مذاکره برگرداند تا جنگ خانمانسوز یمن خاتمه یابد.
او یکشنبه ۲۵ سنبله (۱۶ سپتمبر) وارد شهر صنعا، پایتخت اصلی کشور، شده است که هماکنون تحت کنترل شورشیان حوثی است.