صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۶ سرطان ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

روسیه اسرائیل را در سقوط هواپیمای نظامی روسی مقصر دانست

روسیه اسرائیل را  در سقوط هواپیمای نظامی روسی مقصر دانست

وزیر دفاع روسیه در سقوط یک هواپیمای جنگی این کشور در خاک سوریه، اسرائیل را مقصر دانست و گفت روسیه "حق پاسخدهی" به اقدام اسرائیل را برای خود محفوظ میدارد. هواپیمای روسی توسط سامانه دفاع ضدموشکی سوریه ساقط شده است.
تلویزیون دولتی روسیه بیانیه وزارت دفاع این کشور را منتشر کرد که در آن گفته شده سرگئی شویگو، وزیر دفاع، در تماس تلفنی با آویگدور لیبرمن، همتای اسرائیلی خود، اسرائیل را "به حق، سزاوار نکوهش" برای کشته شدن ۱۵ سرنشین این هواپیما خوانده است.
شویگو اظهار داشته است، به رغم وجود خط تماس ویژه تلفنی که میان اسرائیل و روسیه برای آگاه کردن یکدیگر از انجام عملیات نظامی در سوریه دایر شده است، روسیه از عملیات جنگندههای اسرائیلی در شامگاه دوشنبه اطلاع نداشته است. در این بیانیه به نقل از وزیر دفاع ذکر شده که روسیه «بارها و بارها از اسرائیل خواسته تا از انجام حملات هوایی در سوریه که میتواند امنیت نظامیان روسی را به خطر اندازد، خودداری کند.»
شویگو گفته اقدام اسرائیل در تناقض با «روحیه همکاری» دو کشور است و روسیه «حق پاسخدهی» به اقدام اسرائیل در آینده را برای خود محفوظ میدارد.
در همین رابطه کاخ کرملین نسبت به سقوط هواپیمای جنگی روسیه عمیقا اظهار تأسف کرده است. دمیتری پسکوف، سخنگوی ولادیمیر پوتین، رییسجمهور روسیه به خبرنگاران گفت که کرملین در حال بررسی و واکاوی گزارشهای مربوطه است. او در سخنانش هیچ اشارهای به مقصر بودن اسرائیل نکرد.
پسکوف تأکید کرد که این حادثه تأثیری بر توافق صورت گرفته میان پوتین و رجب طیب اردوغان، رییسجمهور ترکیه بر سر ایجاد منطقه حائل در ادلب و توقف حمله نظامی به این ولایت سوریه نخواهد داشت.
شامگاه دوشنبه هواپیمای جنگی روس اشتباها توسط سامانه دفاع ضدموشکی ارتش سوریه ساقط شد. این اشتباه در حالی رخ داده که این سامانه توسط روسیه در اختیار ارتش سوریه قرار گرفته است.
روسیه عملیات جستجو برای کشف لاشه این هواپیما را آغاز کرده است. گفته شده این هواپیما در ۲۷ کیلومتری شهر ساحلی بنییاس در ولایت لاذقیه سقوط کرده است. ارتش روسیه اعلام کرد که اجساد شماری از سرنشینان و بقایای لاشه هواپیما توسط نیروی دریایی روسیه پیدا و انتقال داده شده است.
.