صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲۷ جوزا ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

روحانی در واشنگتن‌پست: ما اهل منطق و گفت‌وگو هستیم

روحانی در واشنگتن‌پست: ما اهل منطق و گفت‌وگو هستیم

حسن روحانی پیشنهاد ترامپ برای مذاکره مستقیم با ایران را "ناصادقانه" خواند و پیشبینی کرد آمریکا مجبور به تغییر رویه شود. او شرط "بحث درباره بقیه موضوعات مورد علاقه طرفین" را اجرای صادقانه و کامل برجام عنوان کرد.
به گزارش دویچه وله، رئیس جمهوری اسلامی ایران در آستانه سفر خود به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل یادداشتی در روزنامه آمریکایی واشینگتنپست منتشر کرد که متن فارسی آن بامداد شنبه ۳۱ سنبله (۲۲ سپتمبر) در برخی رسانههای داخلی، از جمله خبرگزاری دولتی ایرنا انتشار یافت.
حسن روحانی در آغاز یادداشت خود نوشته که خروج آمریکا از توافق هستهای و برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در ۱۸ ثور او را در برابر دو انتخاب قرار داده؛ یکی خارج شدن ایران از برجام و دیگری ادامه پایبندی به آن با «دادن مهلت چند هفتهای به اعضای باقی مانده در برجام تا تبعات خروج آمریکا از این توافق را که نتیجه زحمات و مذاکرات بسیار سخت و فشرده ۱۲ ساله بود، جبران کنند».
رئیس دولت دوازدهم با بیان این که راه دوم را انتخاب کرده نوشت: «پیشبینی آمریکا این بود که پس از خروج از برجام، ایران نیز از آن خارج میشود و به راحتی میتواند یک ائتلاف جهانی علیه ایران شکل دهد و همه تحریمها را برگرداند. اقدام ما در دادن فرصت محدود به اروپا، باعث به هم ریختن معادلات آمریکا شد. از سوی دیگر، گفتوگوهای ایران و بقیه اعضای برجام و تاکید آنها برای حفظ برجام، آمریکا را در انزوا قرار داد.»
یادداشت روحانی زمانی منتشر شده که حدود چهار ماه و نیم از فرصت «محدود» و چند هفتهای ایران به سه کشورهای اروپایی طرف توافق هستهای میگذرد و هنوز پیشنهادهای این سه کشور برای «جبران» تبعات خروج آمریکا از برجام به طور رسمی ارائه و منتشر نشده است. سه کشور اروپایی و چین و روسیه که بر پایبندی به برجام پافشاری میکنند تا کنون اقدام موثری برای خنثی کردن آثار تحریمهای آمریکا که پس از خروج این کشور از برجام دوباره علیه جمهوری اسلامی اعمال میشود نکردهاند.
دور دوم تحریمهای آمریکا که صادرات نفت و مبادلات بانکی ایران را هدف قرار میدهد حدود یک ماه و نیم دیگر آغاز میشود، با این همه تاثیر این تحریمها با کاهش شدید صادرات نفت ایران و سقوط شدید ارزش پول ملی این کشور در برابر ارزهای معتبر بینالمللی آشکار شده است.
گرچه بهای هر دالر آمریکا طی چند ماه از کمتر از چهار هزار تومان به بیش از ۱۴ هزار تومان رسیده، حسن روحانی میگوید این تصور دولتمردان آمریکا که میتوانند «با حربه تحریم از ایران امتیاز بگیرند» توهمی است که بر پایه دریافت اطلاعات نادرست از وضعیت ایران شکل گرفته است.