صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۵ سرطان ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

دولت آمریکا خواستار تحقیقات کامل پیرامون ناپدید شدن روزنامه‌نگار سعودی شد

دولت آمریکا خواستار تحقیقات کامل  پیرامون ناپدید شدن روزنامه‌نگار سعودی شد

مقامات آمریکایی ضمن ابراز نگرانی در مورد سرنوشت جمال خاشقجی، روزنامهنگار ناپدید شده سعودی، خواستار تحقیقات کامل در این مورد شدهاند.
به گزارش دویچه وله، وزارت خارجه آمریکا متن بیانیه مایک پومپئو، وزیر خارجه این کشور را منتشر کرده که در آن ضمن ابراز نگرانی از مشخص نبودن محل جمال خاشقجی «روزنامه نگار برجسته سعودی و نویسنده روزنامه واشنگتن پست» به ابراز نگرانی رئیس جمهوری آمریکا در این مورد اشاره شده و آمده است که ایالات متحده از مجاری دیپلماتیک با دولت عربستان سعودی تماس داشته است.
وزیر خارجه آمریکا گفته که از دولت عربستان سعودی خواسته شده تا در این مورد تحقیقات کامل انجام دهد و نتیجه این تحقیقات را «با شفافیت کامل» منتشر کند.
همچنین، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است که در مورد سرنوشت آقای خاشقجی «اطلاعات متناقضی» دریافت شده و افزوده است که «دولت ایالات متحده به شدت در این باره نگران است.»
پیشتر، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به ناپدید شدن روزنامه نگار سعودی گفت که «من در این مورد نگران هستم و از شنیدن اخبار مربوط به آن راضی نیستم.» وی افزود «امیدوارم که این مساله حل و فصل شود اما در حال حاضر کسی چیزی در این باره نمیداند.»
مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا نیز خواستار روشن شدن وضعیت این روزنامه نگار سعودی شده و گفته است که «جهان آزاد حق دارد از حقیقت امر مطلع شود.»
عربستان سعودی متحد نزدیک ایالات متحده و از حامیان اصلی سیاست این کشور در منطقه خلیج فارس است و بین دو کشور روابط تجاری گسترده ای وجود دارد. این روابط به خصوص در دوره ریاست جمهوری آقای ترامپ و به ویژه در زمینه نحوه برخورد با حکومت ایران نزدیکتر شده است.