صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ ثور ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

جنگ تجاری آمـریکا و چـین جهان را فقیرتر و پرخطر تر می‌کند

جنگ تجاری آمـریکا و چـین جهان را فقیرتر و پرخطر تر می‌کند

صندوق بینالمللی پول هشدار داده که ورود آمریکا به یک جنگ تجاری تمام عیار با چین به روند خروج اقتصاد جهان از دوران رکود آسیب جدی وارد خواهد کرد و جهان را «فقیرتر و خطرناکتر» خواهد ساخت.
به گزارش بی بی سی، بر همین اساس هم صندوق جهانی پول اخیرا سطح پیشبینیهای خود از رشد اقتصادی جهان در سال جاری میلادی و سال آینده را پایین آورده است.
این نهاد بینالمللی که با هدف کمک به بهبود اقتصاد جهان تشکیل شده در آخرین گزارش خود تاکید کرده جنگ تجاری میان چین و آمریکا اگر بیش از این گسترش پیدا کند و به یک نزاع تمام عیار تجاری میان دو قدرت اول اقتصاد جهان بدل شود، آثار زیانبارش نه تنها متوجه بنگاههای بازرگانی و صنایع که مستقیما متوجه خانوارها خواهد شد.
ماریوس آبستفلد از کارشناسان صندوق بینالملی پول گفته: «استراتژیهای بازرگانی انعکاسی از سیاستهای کلی هستند و اگر تکلیف سیاستهای کلی در چند کشور نامشخص بماند، تهدیدهای بیشتر هم در پی خواهد داشت.»
در آخرین تحول در زمینه جنگ تعرفهای میان آمریکا و چین، پکن اعلام کرده به ۶۰ میلیارد دالر دیگر از محصولات وارداتی از آمریکا تعرفه خواهد بست. محصولاتی چون گاز مایع که صنایع عمده تولیدکننده آن در مناطقی از آمریکا مستقر شدهاند که در انتخابات سال ۲۰۱۶ به دونالد ترامپ رای داده بودند.
بر همین اساس هم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، چند روز پیش در توییتر به چین هشدار داد که سودای تاثیرگذاری بر انتخابات میان دورهای کنگره آمریکا را که کمتر از یک ماه دیگر برگزار میشود، در سر نپروراند.
رئیس جمهوری آمریکا گفته: «اگر کشاورزان، مزرعهداران و کارگران صنایع ما هدف قرار داده شوند، اقدمات تلافیجویانه اقتصادی بزرگتر و سریعتر علیه چین در راه خواهد بود.» آقای ترامپ ماه گذشته و در پی اعلام نارضایتی از مذاکرات تجاری میان واشنگتن و پکن، دستور داد که ۲۰۰ میلیارد دالر دیگر از کالاهای وارداتی از چین مشمول افایش تعرفه شوند.