صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۳۱ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

شمار حملات به اقامتگاه پناهجـویان در آلمان نصف شده است

 شمار حملات به اقامتگاه پناهجـویان در آلمان نصف شده است

از ابتدای ۲۰۱۸ تا پایان تابستان امسال در مجموع ۱۱۰ مورد حمله به اقامتگاه پناهجویان در آلمان گزارش شده است. اگرچه این رقم کمی نیست، اما شمار حملات به این مراکز نسبت به سال قبل نصف و به نسبت سه سال پیش یک دهم شده است.
به گزارش دویچه وله، به گزارش روزنامه «نویه اوزنابروک» ( (Neue Osnabrücker Zeitung در نه ماه اول امسال ۱۱۰ مورد حمله به اماکن اقامت پناهجویان گزارش شده است. این یعنی هر دو روز یک بار با چنین اقداماتی روبرو بودهایم. با این همه این تنها نیمی از مواردی است که در سال پیش از آن در آلمان رخ داده است. بنا به گزارشها حاکی در سال ۲۰۱۷ میلادی در هر سه ماه بیش از ۸۰ مورد تعرض به مسکن پناهجویان رخ داده است. این رقم امسال به ۳۶ مورد کاهش پیدا کرده است.
البته روزنامه یادشده تاکید کرده است که این آمار اولیه است و در انتهای سال امکان دارد با آماری بالاتر روبرو شویم. همین گزارش میگوید انگیزه تقریبا تمام (۱۰۸ مورد از هر ۱۱۰) حملات تمایلات نژادپرستانه و راست افراطی بوده است. در ۳۸ مورد به ساختمان و وسایل این مراکز آسیب رسیده است. در ۳۶ مورد روی در و دیوار اقامتگاهها شعارهایی علیه خارجیان نوشته شده و در موارد معدودی نیز هدف این حملات ایجاد آشوب و حمله به ساکنان این مراکز بوده است.
در طول سال ۲۰۱۷ ادارات مسئول آلمان ۳۱۲ مورد اقدامات مجرمانه علیه اقامتگاههای پناهندگی ثبت کردهاند. این رقم در سال پیش از آن (۲۰۱۶) ۹۹۵ و در سال ۲۰۱۵ بالاترین رکورد را داشته است. در این سال که آلمان مرزهای خود را به روی پناهجویان گشود و اوج بحران پناهندگی در این کشور بود، ۱۰۳۱ حمله گزارش شده است.
سیاست درهای باز آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان پس از گذشت سه سال هنوز هم موضوعی داغ در آلمان است که نیروهای راست افراطی در تبلیغات خود به شدت از آن استفاده میکنند. برخی حتی بر آنند که این سیاست باعث شده در انتخابات پارلمانی گذشته حزب راستگرای «آلترناتیو برای آلمان» با آرای قابلتوجهی (۹۲ کرسی) به مجلس فدرال راه پیدا کند.