صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۳۱ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ترامپ: آزادی کشیش برانسون گام مهم برای تحکیم روابط ترکیه و آمریکاست

ترامپ:  آزادی کشیش برانسون گام مهم برای تحکیم روابط ترکیه و آمریکاست

دونالد ترامپ با اندرو برانسون، کشیش آمریکایی که حدود دو سال در ترکیه در بازداشت بود، در کاخ سفید دیدار کرد. او گفت آزادی این کشیش برای رئيسجمهور ترکیه تصمیم سادهای نبوده است.
به گزارش دویچه وله، کشیش اندرو برانسون که حدود دوسال در ترکیه بازداشت بود، با دونالد ترامپ در کاخ سفید دیدار کرد. او در این دیدار از رئیسجمهور آمریکا تشکر کرد که «از زمان بر سر کار آمدن واقعا برای آزادی او مبارزه کرده است».
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا نیز در این دیدار گفت که آزادی و بازگشت این کشیش آمریکایی یک گام فوقالعاده در بهبود روابط با ترکیه است.
ترامپ با بیان اینکه من متعجب شدم که چرا این آزادی چند ماه زودتر اتاق نیفتاد، افزود: «البته این ماجرا در دولت دیگری آغاز شد و آنها هیچ کاری برای آزادی این شهروند آمریکایی انجام ندادند.»
رئیسجمهور آمریکا تصریح کرد: «آنها به اوباما گفتند آزادی برانسون تحت هیچ شرایطی اتفاق نخواهد افتاد و در عوض به من گفتند در مدت ۲۴ ساعت در دفتر شما در کاخ سفید خواهد بود.»
ترامپ افزود: «از زندان تا کاخ سفید در ۲۴ ساعت. خیلی هم بد نیست.»
رئیسجمهور آمریکا در جریان این دیدار چند بار از رجب طیب اردوغان، همتای ترک خود تشکر کرد و گفت این تصمیمی ساده برای رهبر حکومتی نیست که فعالان حقوق بشر را تحت فشار قرار میدهد.
او تصریح کرد: «من باید بگویم که شرایط برای ترکیه ساده نیست. تصمیم سختی برای اردوغان بود. آنها با مشکلات زیادی روبرو هستند».
به نوشته رسانههای خبری ترامپ همچنین از همسر اندرو برانسون که در این دیدار او را همراهی میکرد پرسید که در انتخابات گذشته به چه کسی رأی داده است. گرچه بلافاصله اضافه کرد که شوخی میکند و پاسخ این سؤال را میداند.
رئیسجمهور آمریکا با بیان اینکه این مشکل به دولت او به ارث رسیده است، گفت که در حال حاضر ۱۹ شهروند دیگر آمریکایی در کشورهای مختلف در زندان به سر میبرند.
در این دیدار کشیش برانسون با گذاشتن دستهایش بر شانههای دونالد ترامپ برای او دعا کرد: «خداوندا به او قدرت خارقالعاده بدهد تا تمام برنامه هایش برای این کشور را عملی کند.»