صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۳ ثور ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ایران یادداشت خروج آمریکا از پیمان مودت را دریافت کرده است

ایران یادداشت خروج آمریکا از پیمان مودت را دریافت کرده است

حدود دو هفته پس از آنکه آمریکا اعلام کرد از پیمان مودت با ایران خارج میشود، سخنگوی وزارت خارجه ایران از دریافت نامه کتبی خروج آمریکا خبر میدهد.
به گزارش دویچه وله، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی پس از پایان نشست خبری روز دوشنبه ۲۳ میزان (۱۵ اکتبر) اعلام کرد که ایران یادداشت آمریکا برای خروج از پیمان مودت با ایران را دریافت کرده است.
این در حالی است که بهرام قاسمی دقایقی پیش از آن – در حین نشست خبری – در پاسخ به سوالی در همین باره گفته بود که «بر اساس اطلاعات بنده» ایران هنوز یادداشت مکتوب آمریکا برای خروج از پیمان مزبور را دریافت نکرده است.
مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز سوم اکتبر اعلام کرد که ایالات متحده از عهدنامه مودت میان این کشور و ایران خارج میشود. این عهدنامه مبنای شکایت ایران به دادگاه لاهه علیه تحریمهای آمریکا بود. ساعتی پیش از سخنان پومپئو، دیوان بینالمللی دادگستری در لاهه در حکمی اولیه از آمریکا خواسته بود موانع صدور اقلام بشردوستانه به ایران را رفع کند.
سخنگوی وزارت خارجه ایران روز دوشنبه گفت که روند اجرایی خروج آمریکا از عهدنامه مودت به یک سال زمان نیاز دارد: «ما اقدامات لازم را در ادامه اقدامات قبلی انجام خواهیم داد و آن را خبری خواهیم کرد ... امیدوارم تا قبل از ۴ نوامبر بتوانیم جزئیات را اعلام کنیم.»
چهارم نوامبر دور دوم تحریمهای ایالات متحده علیه ایران به اجرا گذاشته میشود. این تحریمها بیش از همه فروش نفت و معاملات بانکی ایران را هدف گرفتهاند. آمریکا قصد دارد، انگونه که اعلام کرده، فروش نفت ایران را به صفر برساند.
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران معتقد است که قصد آمریکا برای توقف صادرات نفت ایران «آرزوی باطل» است که این کشور «قطعاً به آن نمیرسد».
بهرام قاسمی در سخنان روز دوشنبه لوایح مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم (FATF ) را در «جهت منافع و سیاست اقتصاد خارجی ایران» و «دارای مزایای بسیاری» ارزیابی کرد.
قاسمی بار دیگر آمریکا را به خصومتورزی علیه ایران و «اخلالگری در روابط اقتصادی خارجی» این کشور متهم کرد و ادعا کرد که ایالات متحده «برای جلوگیری از رشد و توسعه» ایران تلاش میکند.