صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۳۱ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

آمریکا از حق اعتصاب و «مطالبات برحق» مردم ایران حمایت کرد

آمریکا از حق اعتصاب و «مطالبات برحق» مردم ایران حمایت کرد

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که از «حق مردم ایران برای بیان مسالمتآمیز مطالبات» آنها حمایت میکند. هدر ناوئرت گفت «پیام» اعتصابها برای جمهوری اسلامی، لزوم توقف «هدر دادن ثروت ایران در خارج از کشور» است.
به گزارش دویچه وله، هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز دوشنبه ۲۳ میزان (۱۵ اکتبر به وقت محلی) با اشاره به گزارشهای منتشرشده در مورد اعتصابات سراسری در ایران، اعلام کرد که این کشور از «مطالبات برحق» مردم ایران حمایت میکند.
خانم ناوئرت در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «ما گزارشهای مربوط به اعتصابات سراسری ایران را دنبال کرده و از حق مردم ایران برای بیان مسالمتآمیز مطالبات بر حق آنها حمایت میکنیم.»
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: «این اعتصابات حاوی پیامی برای رژیم است: دست از هدر دادن ثروت ایران در خارج از کشور بردارید و رسیدگی به نیازهای مردم خود را آغاز کنید.»
ایران در روزها و ماههای گذشته صحنه اعتراضات و اعتصابهای وسیعی در میان قشرهای مختلف جامعه بوده است. علاوه بر اعتصابهای پرشمار پراکنده کارگری در سطح کشور که از جمله به دلیل دستمزدهای معوقه و مطالبات عقبافتاده صورت گرفته، بازارهای برخی از شهرهای ایران نیز در روزها و ماههای گذشته شاهد اعتصاب کسبه و مغازهداران بوده است.
از جمله هفته گذشته برخی مغازهداران و کسبه در برخی شهرهای ایران در اعتراض به مشکلات اقتصادی نظیر بیثباتی نرخ ارز، گرانی، رکود بازار و افزایش نرخ تورم کرکرههای خود را پایین کشیده بودند. برخی گزارشها حاکی از این بود که دهها شهر ایران از جمله سنندج، تهران، کرمانشاه، مشهد، اصفهان، تبریز، ارومیه، رشت و بسیاری از شهرهای کردستان و سیستان و بلوچستان شاهد اعتصاب شماری از بازاریان بوده است.
همزمان با این اعتراضات، گزارشها و ویدیوهای بسیاری از دور جدید اعتصاب سراسری رانندگان لاری و تریلی در ایران خبر میداد. گزارشها حاکی از آن است که حدود ۲۵۰ نفر در رابطه با این اعتصاب بازداشت شدهاند. مقامهای قضایی ایران از بازداشتشدگان به عنوان «اخلالگران جادهای» یاد کرده و آنان را به «اشد مجازات» تهدید کردهاند.
دور جدید اعتصاب لاریداران در ایران روز ۳۱ سنبله گذشته در اعتراض به برآورده نشدن مطالبات صنفیشان آغاز شد. پایین بودن کرایه حمل بار در کنار بالا رفتن سرسامآور مخارج و استهلاک کامیونها و افزایش قیمت لوازم یدکی، افزایش بهای سوخت و کمبود سهمیه روزانه دیزل، کمیسیون بالای شرکتهای حمل و نقل، افزایش هزینه بیمه و محروم بودن از خدمات بازنشستگی، از جمله دلایل اعتراض لاریداران اعلام میشود.