صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۳ ثور ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

در ارتباط به ناپدید شدن خاشقجی؛ وزیر خارجه آمریکا با پادشاه و ولیعهد عربستان ملاقات کرد

در ارتباط به ناپدید شدن خاشقجی؛  وزیر خارجه آمریکا با پادشاه و ولیعهد عربستان ملاقات کرد

ماپک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، در پایتخت عربستان سعودی با پادشاه و ولیعهد آن کشور ملاقات کرده است. هدف از سفر وی به ریاض، گفتگو پیرامون ماجرای ناپدید شدن جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی بوده است.
آقای پومپئو پیشتر با وزیر خارجه عربستان نیز ملاقات کرد.
به گزارش بی بی سی، هنوز گزارشی در مورد نتیجه این دیدارها منتشر نشده اما گمانهزنی در این زمینه ادامه دارد که آیا دولت سعودی آماده می شود تا اذعان کنند که آقای خاشقجی در جریان بازجویی به اشتباه کشته شده است.
این روزنامهنگار که منتقد جدی ولیعهد عربستان بود از دو هفته پیش و در پی ورود به قنسولگری عربستان در استانبول دیده نشده است.
کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل گفته است که مصونیت دیپلماتیک این ساختمان و کارکنان آن باید لغو شود.
ترکیه معتقد است که آقای خاشقجی کشته شده. گزارش های منتشر شده در رسانه های ترکیه حاکی از آن است که پولیس محل اقامت کنسول سعودی را بازرسی کرده است.
پیشتر، شبکه آمریکایی سی ان ان گزارش کرد که مقامهای عربستان سعودی در صدد انتشار گزارشی هستند که با پذیرش مرگ جمال خاشقجی، آن را نتیجه بروز «اشتباه» در جریان بازجویی معرفی کند.
سی ان ان ضمن انتشار این خبر به نقل از دو منبع جداگانه، نوشته که قرار بوده بازجویی از آقای خاشقجی، به ربودن وی از خاک ترکیه منجر شود.
به گزارش این شبکه، مقام های دولت عربستان احتمالا میگویند عاملان قتل این روزنامه نگار، «خودسر» بودهاند، بدون مجوز از بالا دست به این اقدام زدهاند و توبیخ خواهند شد.
سی ان ان، در عین حال به نقل از یکی از منابع خود اعلام کرد مضمون گزارشی که عربستان در حال آماده کردن آن است، ممکن است تغییر کند.
پیشتر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، پس از گفتگویی تلفنی با ملک سلمان پادشاه عربستان، گفته بود که ممکن است «قاتلان خودسر» مسئول مرگ آقای خاشقجی باشند.
آقای ترامپ به دنبال گفتگوی خود، افزوده بود که پادشاه عربستان هرگونه اطلاع از سرنوشت این روزنامه نگار را مواکدا رد کرده است.
رئیس جمهور آمریکا همچنین از مایک پمپئو خواست تا فورا برای مذاکره با ملک سلمان در مورد ماجرای ناپدید شدن جمال خاشقجی راهی این کشور شود.
از سوی دیگر ایران از اظهار نظر درباره این پرونده خودداری کرده است.
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، گفت «تا زمان مشخص شدن رسمی سرنوشت روزنامه نگار سعودی» در این رابطه اظهار نظر نمیکند.