صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۳۱ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

آمریکا در پی گفت‌وگوهای تجـاری با اتحادیه اروپاست

آمریکا در پی گفت‌وگوهای تجـاری با اتحادیه اروپاست

به نظر میرسد ایالات متحده آمریکا علاقه دارد مناسبات تجاری خود با کشورهای عضو اتحادیه اروپا را بهبود ببخشد. رابرت لایتیزر، نماینده تجاری دونالد ترامپ تلاش میکند که این موضوع در آینده نزدیک متحقق شود.
به گزارش دویچه وله، ایالات متحده قصد دارد نه تنها با اتحادیه اروپا، بلکه با بریتانیا و جاپان وارد مذاکرات تجاری شود. رابرت لایتیزر، نماینده تجاری کاخ سفید طرح مربوط به این گفتوگوها را به کنگره آمریکا ارائه کرده است. کاخ سفید موظف است پیش از ورود رسمی به گفتوگوهای تجاری، کنگره را در جریان بگذارد.
بریتانیا هنوز عضوی از اتحادیه اروپاست. جاپان و اتحادیه اروپا هم اواخر تیرماه امسال «بزرگترین قرارداد دوجانبه برای تجارت آزاد» را امضا کردند.
لایتیزر هدف گفتوگوهای یادشده را دستیابی به «نتایج اساسی در مدتزمان کوتاه» عنوان کرده است؛ نتایجی که به گفته او به سود کارگران، کشاورزان، دامداران و شرکتها باشد. در یادداشت او خطاب به کنگره اعلام شده که در مذاکرات به موانع گمرکی و دیگر محدودیتهای تجاری پرداخته و تلاش خواهد شد شرایط تجارت عادلانه فراهم شود. نماینده تجاری کاخ سفید روابط تجاری بین ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا را «بزرگترین و پیچیدهترین» مناسبات تجاری جهان توصیف کرده است.
کمیسر امور تجاری اتحادیه اروپا انتظار ندارد که در جدال گمرکی با آمریکا توافقی حاصل شود. خانم سیسیلیا مالمستروم به همراه تیم مذاکرهکننده هفته آینده راهی آمریکا خواهد شد. او پس از انتخابات کنگره (ششم نومبر) با لایتیزر دیدار خواهد کرد.
دونالد ترامپ بارها ادعا کرده که قرارهای تجاری کشورش با کشورهای دیگر «عادلانه نیست» و به سود طرف مقابل است. آمریکا در ماههای گذشته عوارض گمرکی واردات آلومینیوم و فولاد از اروپا را افزایش داد. اتحادیه اروپا هم در مقابل، عوارض واردات برخی کالاهای آمریکایی را بالا برد.
کاخ سفید در ادامه تهدید کرد که در صورت لزوم عوارض گمرکی بر موترهای وارداتی از اروپا را به ۲۰ درصد افزایش خواهد داد. در یک سند داخلی کمیسیون اتحادیه اروپا هم آمده بود که در این صورت اتحادیه اروپا آماده است تعرفه موترها و لوازم یدکی موترهای آمریکایی را بالا ببرد.