صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۳ ثور ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مـرکل در صدد توقف صادرات تسلیحات به عربستان سعودی است

 مـرکل در صدد توقف صادرات تسلیحات به عربستان سعودی است

در پی تأیید کشته شدن جمال خاشقجی، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفت، قصد دارد صادرات جنگافزار این کشور به عربستان سعودی را فعلا متوقف کند. پادشاه و ولیعهد عربستان مرگ خاشقجی را به خانواده او تسلیت گفتند.
    به گزارش دویچه وله، به دنبال ابراز تردید هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان در مورد درستی صادرات تسلیحات نظامی به عربستان سعودی، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفت، میخواهد صادرات جنگافزار به عربستان سعودی را به طور موقت متوقف سازد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، مرکل شامگاه یکشنبه ۲۹ میزان (۲۱ اکتبر) در برلین گفت، این کار «در شرایطی که ما در آن قرار داریم نمیتواند صورت بگیرد.»
در پی تأیید کشته شدن جمال خاشقجی، روزنامهنگار منتقد دولت عربستان سعودی در قنسولگری این کشور در استانبول حزب سبزهای آلمان خواستار تغییر سیاست این کشور در قبال عربستان شد.
هم ملک سلمان و هم ولیعهد قدرتمند او در تماسهای تلفنی با اعضای خانواده خاشقجی نسبت به مرگ او ابراز تأسف کردند.
عادل جبیر، وزیر خارجه عربستان کشته شدن خاشقجی در قنسولگری این کشور در ترکیه را تأیید کرده و آن را به «عوامل خودسر» نسبت داده است.
آنگلا مرکل ‌‌در نشست حزب دموکراتمسیحی آلمان در برلین گفت، قضیه خاشقجی «نیاز مبرم به روشنگری بیشتر» دارد. او گفت ، در روشن شدن همه ابعاد این قضیه و پاسخگو کردن کسانی که در این زمینه مسئول هستند تأخیر زیادی صورت گرفته است. او خواستار هماهنگ کردن واکنشهای بینالمللی در رویارویی با این قضیه شد.
در همین بین گونتر اوتینگر، کمیسر اتحادیه اروپا در مورد واکنشهای شتابزده در این زمینه هشدار داده است. او به روزنامههای گروه رسانهای «فونکه» گفت، برخی از تصمیمها در مورد «صادرات تسلیحاتی جداگانه» را میتوان لغو کرد. اما «یک تصمیم اساسی تنها باید زمانی گرفته شود که یا موضوع به صورت جامع روشن شده یا گمان رود که عربستان دارد موضوع را لاپوشانی میکند.»