صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۳۱ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سوء‌مدیریت و تحریم‌ها تامین دارو در ایران را دشوار کرده است

سوء‌مدیریت و تحریم‌ها  تامین دارو در ایران را دشوار کرده است

کمپین حقوق بشر در ایران» از جامعه بینالمللی خواسته است در شرایط تحریم ادامه خرید دارو و مایحتاج اولیه برای ایران را فراهم کند. این کمپین از دولت ایران خواسته دسترسی اقشار آسیبپذیر به این اقلام را تضمین کند.
به گزارش دویچه وله، «کمپین حقوق بشر در ایران» با انتشار بیانیهای از نگرانی عمیق فعالان حقوق بشر از تأثیر تحریمهای آمریکا بر زندگی میلیونها نفر از مردم ایران خبر داده است.
«کمپین حقوق بشر در ایران» یک نهاد مستقل و غیرانتفاعی است که برای ارتقای حقوق بشر در ایران فعالیت می کند. در بیانیه این نهاد  که دوشنبه (۲۲ اکتبر) منتشر شد، از جامعه جهانی خواسته شده است «مکانیسمهای مالی شفافی ایجاد کند که بتواند ادامه مبادله و داد و ستد در زمینه دارو و دیگر مایحتاج اولیه زندگی را بدون اختلال برای ایرانیان تضمین کند».
«کمپین حقوق بشر در ایران» هشدار داده است که تحریمهای آمریکا میتواند دسترسی مردم به کالاها و اقلام ضروری مانند غذا، دارو و تجهیزات پزشکی در ایران را دشوار کند.
در بیانیه «کمپین حقوق بشر در ایران» آمده است: «کمپین عمیقأ نگران آن است که بدون چنین سیاستها و مکانیسمهایی، پس از بازگشت تحریمهای یاد شده و به دلیل سوء مدیریت اقتصادی ریشهدار در ایران، حقوق اجتماعی و اقتصادی میلیونها تن از ایرانیان به صورت جدی تحت تاثیر قرار بگیرد.»
علاوه بر این از مقامات ایران خواسته شده است دسترسی مردم به چنین اقلامی با قیمت مناسب را «به خصوص برای گروههای آسیبپذیر و افرادی که کمترین سطح درآمد را در کشور دارند» تضمین کنند. 
هادی قائمی مدیر «کمپین حقوق بشر در ایران» تأکید کرده است: «دسترسی به دارو و غذا حق اولیه همه مردم است و باید صرف نظر از هر نوع ملاحظه سیاسی و هر نوع سیاستی که اعمال می‌‌شود محافظت شوند.»
او افزوده است: «جامعه بینالمللی باید مسیرهایی را باز کند که چنین اقلام حیاتی بتواند وارد کشور بشود و دولت ایران هم نمیتواند با مخفیشدن پشت تحریمها مسوولیت خود را برای تضمین دسترسی ایرانیان به دارو و غذا نادیده بگیرد و از آن سرباز زند.»